Advertisement

En az üç analist tarafından öne sürülen plan, yuanın bir Döviz sepeti karşısında bir bant içerisinde serbestçe hareket etmesine ilişkin Çin'e çağrıda bulunyor. Önerinin farklı versiyonlarında, yüzde 4 ile yüzde 15 arasında değişen söz konusu bant dışında ise, merkez bankasının piyasaya müdahalede bulunması öneriliyor.

Aralarında eski bir merkez bankası danışmanının da bulunduğu ekonomistlere göre Singapur'da benimsenen sisteme benzer olarak öne sürülen plan, yatrıımcılara pahalıya mal olan ve merkez bankasının 500 milyar dolarlık rezervinin erimesine neden olan, Çin'in saydam olmayan kur politikasında bazı değişiklikler yapmasının ardından, “çare” olabilir.

Mevcut sistem altında yuanın dolar karşısında, Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından belirlenen referans kurun yüzde 2 üzerinde veya altında seyretmesine izin veriliyor. Eleştiriler ise, PBOC'nin yuanın güçlenen dolar ile bağlantısını kesmek istemesine karşın, mevcut rejimin yatırımcı dikkatlerini dolar/yuan paritesine sabitlediği yönünde. PBOC'nin yuan fiksingini (referans kur) nasıl belirlediği konusunda yeterince şeffaf olmaması, yatırımcıların politika yapıcıların niyetleri konusunda tahmin yürütmesine neden oluyor.

Washington'da Peterson Institute for International Economics'ten Tamim Bayoumi, “Bana kalırsa ne yapacaklarını bilmiyorlar, piyasanın politikanın tam olarak ne olduğunu bildiğini sanmıyorum. Söz konusu öneri, çıkış yolu olabilir” dedi.