Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), konuyla ilgili kaynaklara göre, yabancı yatırımcıların ülkeye para giriş ve çıkışlarına yönelik kuralları esnetmeyi planlıyor.

Mevzuat değişikliği, Nitelikli Yabancı Kurumsal Yatırımcı (QFII) programı çerçevesindeki fonlara uygulanabilecek. QFII, Çin'e yurtiçindeki hisse senedi ve tahvillere yatırım yapmak için getirilen para miktarına kota getiriyor. QFII fonlarının geri çekilmesine getirilen zaman kısıtlaması esnetilebilir ve Çin'e getirecekleri fonların zamanlamasına yönelik kurumlara daha fazla esneklik getirilebilir.

Bu değişiklikler gösteriyor ki Çin'de hisse senedi piyasalarında ve yuan kurundaki kargaşaya rağmen PBOC'nin Çin'in sermaye hesabını serbestleştirme planları değişmedi. Konuyla ilgili kaynakların aktardıklarına göre, QFII fonlarındaki kontrollerin esnetilmesine yönelik plan Çin'in sermaye piyasalarını daha da serbestleştirmesine yönelik çabalarının bir parçası.

Kaynaklar, planlanan değişikliklerle, QFII fonlarının Çin'den her gün para çekmesine izin verileceğini söylüyor. Mevcut mevzuat, QFII fonlarının, kotalara bağlı olarak 1 hafta ya da 1 ay çıkışlarını kilitleyebiliyor.

Ayrıca, kurumlar QFII kotaları kapsamındaki miktarı parçalar halinde değişik zamanlarda Çin'e getirebilecek. Mevcut mevzuat, kurumlara belirli QFII kotaları veriyor ve kurumların bu kotaya eşit miktarı tek seferde ülkeye getirmelerine izin veriliyor.