Advertisement

Asya hisse sentleri, Japonya'da hisse senetlerinin güçlenen yenin etkisiyle Japonya Merkez Bankası'nın son teşviğinin ardından gelen kazançlarını geri vermesinin, petrol fiyatlarındaki yükselişten kaynaklanan alımları dengelemesi ile birlikte dalgalı seyretti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.1 düştükten sonra, yüzde 0.1'den az yükselerek, Tokyo saati ile 09:20'de 119.87 puana geldi. Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) Çarşamba günü, petrolle birlikte emtia üreticilerine gelen alımların desteğiyle yükseldi. Yen dolar karşısında Çarşamba günü, ABD'de zayıf çıkan hizmet sektörü verisinin Amerikan ekonomisinin dünyanın diğer kısmındaki zayıflıktan korunamadığını göstermesinin ardından, yüzde 1.7 ile Ağustos'tan bu yana en güçlü çıkışını gerçekleştirdikten sonra 118.05 seviyesinden el değiştirdi.

Sydney'de Rivkin Securities'ten Scott Schuberg, "Dolardaki satış dalgası emtia grubunu destekledi," dedi ve "Oldukça kasvetli koşullarda işlem yapmaktaydık. Çin'in görünümü yıllardır kasvetli. Bu piyasaya artık çok fazla negatif beklentinin geleceğini düşünmüyorum. Yatırımcılar yavaş bir şekilde alıma geçmeli" şeklinde görüş belirtti.

Ham petrol vadelileri, dolardaki düşüşün, ABD'de ham petrol stoklarının 1930'lardan bu yana ilk kez 500 milyon varilin üzerine çıkmasının olumsuz etkisini bastırmasının ardından sıçradı. Batı Teksas petrolü (WTI) Çarşamba günkü yüzde 8'lik yükselişin ardından yüzde 1.6 daha değer kazandı.