Advertisement

Avrupa hisse senetleri, şirket karları ve petrol fiyatlarındaki yükselişin enerji ve emtia üreticilerine alım getirmesiyle birlikte dört gün içinde ilk kez yükselerek geniş tabanlı bir sıçrama gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, 500'den fazla şirketin değer kazanmasıyla, Londra saati ile 8.14'te yüzde 0.5 yükseldi. Petrol ve madencilik hisseleri yüzde 1.7'den daha fazla yükselerek çıkışa öncülük etti. Royal Dutch Shell Plc, karındaki düşüşe karşın yüzde 2.7 yükseldi.

Kâr raporlarına gösterilen tepkiler de yükselişler destekledi. Vodafone Group Plc hizmet gelirlerini artırdığını açıklamasının ardından yüzde 1 yükseldi ve ING Group NV çeyrek dönemdeki kârının beklentileri karşılamasıyla yüzde 6.2 değer kazandı.

Dolardaki düşüş petrol fiyatlarını ve emtiayı yükseltti ve zor durumdaki üreticilere yardımcı oldu. Stoxx Europe 600 Endeksi, bankalardaki kötü kredi koşullarının yatırımcılardaki kötümserliği artırmasının verdiği kaygıyla düne kadar yılın ilk haftalarında yaklaşık yüzde 10 düştü.