Advertisement

Euro Bölgesi Ifo Ekonomi İklimi Endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın son çeyreğine kıyasla 122 puandan 118,9 puana geriledi.

Merkezi Münih'te bulunan Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) Euro Bölgesi'nin 2016 yılı 1. çeyrek ekonomik görünümüne ilişkin gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını yayımladı. Ankete ilişkin yapılan açıklamada, Ifo Euro Bölgesi Ekonomi İklimi Endeksi'nin yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe oranla 122 puandan 118,9 puana indiği bildirildi.

Mevcut ekonomik durum değerlendirmelerinin önceki çeyreğe kıyasla sadece biraz daha az olumlu olduğuna ve olumlu beklentilerin de bir miktar gölgelendiğine işaret edilen açıklamada, Euro Bölgesi'ndeki ekonomik toparlanmanın yavaş bir hızda devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, mevcut ekonomik durum değerlendirmelerinin en fazla Yunanistan ve Finlandiya’da olumsuz olduğu belirtilerek, "Ancak mevcut ekonomik durum Fransa, İtalya ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde de gergin olmaya devam ediyor. Durum yalnızca İspanya, Portekiz ve Avusturya'da kısmen daha iyi fakat Avusturya'ya ilişkin değerlendirmeler son çeyreğe kıyasla daha az negatif" ifadeleri kullanıldı.

"En keskin toparlanma İrlanda'da"

En keskin toparlanmanın anket katılımcılarının mevcut ekonomik durumunu çok iyi olarak değerlendirdiği İrlanda'da görüldüğü ifade edilen açıklamada, Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'daki ekonomik durumun ise önceki çeyreğe oranla daha az olumlu olmasına karşın iyi olarak değerlendirildiği kaydedildi.

Hemen hemen her ülkede altı aylık ekonomik görünümün olumlu olduğu aktarılan açıklamada, "Avusturya, Fransa, Hollanda, Estonya ve Letonya'da ekonomik beklentiler canlandı. Diğer ülkelerde ise görünüm değişmedi ya da biraz daha az olumlu olarak belirlendi. Anket uzmanları Yunanistan, Portekiz ve İspanya hakkında sadece hafif şekilde karamsarlar" denildi.

“Bu yıl ortalama enflasyon tahmini yüzde 1’e yükseltildi"

Açıklamada, Euro Bölgesi'nde 2016 yılı için ortalama enflasyon tahminin yüzde 1’e yükseltildiği ve orta vadede 2021 yılı enflasyon beklentilerinin ise yüzde 1,9 seviyesinde devam ettiği ifade edildi.

Dolar/Euro paritesine ilişkin de değerlendirmenin yer aldığı açıklamada “ABD dolarının Euro karşısında hala değerinin biraz üzerinde olduğu kabul edilse de anket uzmanları doların gelecek 6 ay içerisinde değerlenmeye devam etmesini bekliyor" ifadesi kullanıldı.