Advertisement

Société Générale (SocGen) analisti Albert Edwards'a göre, Çin'in yabancı para rezervleri öyle bir hızla eriyor ki, ülkenin rezervleri bir kaç ay içerisinde tükenebilir ve hükümet beyaz bayrak çekerek yuanda dalgalı kura geçmek zorunda kalabilir.

Marketwatch haberine göre, Ayı görüşleriyle tanınan Edwards Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Çin, renminbiyi desteklemeye devam ettiğinde piyasalar bundan memnun oluyor ancak Çin'deki yetkililer bu durumdan pek memnun olmuyor." dedi.

SocGen, rezerv yeterliliği konusunda IMF'nin yöntemini kullanarak, Çin'in yabancı para rezervlerinin tavsiye edilen seviyenin yüzde 118'i düzeyinde olduğunu tahmin ediyor. Ancak, mali yetkililerin Çin para biriminin değerini belirgin bir şekilde düşürmeye yönelik çabalarının devam ediyor olması ve sermaye çıkışları nedeniyle Çin'in yabancı para cinsinden rezervlerinin kısa bir sürede buharlaşabilir.

Resmi verilere göre, Çin'in rezervlerinin toplamı Aralık'ta 3.33 trilyon dolar seviyesindeydi. Edwards, Çin'in yabancı para cinsinden rezervlerinin Ocak'ta 120 milyar dolar azaldığını tahmin ediyor ve bu trendin öngörülebilir gelecekte sürebileceğini söylüyor.

Edwards, "Çin'in yabancı para cinsi rezervleri 2.8 trilyon dolara ulaşınca, ki bu hızla bu seviyeye ulaşılması sadece bir kaç ay alacaktır, yabancı para cinsinden rezervler, IMF tarafından tavsiye edilen taban seviyeye gerilemiş olacak." dedi.
Rezervlerin bu seviyeye ulaşmasıyla muhtemelen "spekülatif satış döngüsü" tetiklenmiş olacak, bu durum da 6 ay içerisinde Çin Merkez Bankası'nı (PBOC) serbest kura geçmeye zorlayacak.

Yuan halihazırda PBOC'nin belirlediği bir bant aralığında işlem görüyor ve PBOC istediği zaman bu bantta değişiklik yapabiliyor.

SocGen’in Çin ekonomisti Wei Yao, bir kaç gün önce yayınlanan raporunda, "Sermaye çıkışları mevcut hızını sürdürürse, PBOC yuanı 2-3 çeyrekten daha fazla savunamaz." yazmıştı.

Yao, "Çin'in rezervleri 2014 ortasına göre 663 milyar dolar düştü bile. Bu boyutta sermaye çıkışının sürmesi, Çinli yetkililerin yuanı kontrol altında tutma kabiliyetine oldukça zarar verir ve önümüzdeki dönemde ödemeler dengesinde olumsuz etki yapar." dedi.