Advertisement

Volkswagen AG'nin (VW) “emisyon skandalı”nın otomobil üreticisinin Avrupa pazar payı üzerindeki baskısının beşinci ayda da devam etmesiyle, Almanya'da ve İngiltere'de araç satışları düştü.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin Salı günkü açıklamasına göre bölgede, VW markası ile trafiğe kaydettirilen araç sayısı Ocak ayında yüzde 4 düşerek 128,350'nin altında gerçekleşirken, sektörün tamamında satışlar yüzde 6.3 artarak 1.09 milyon araca yükseldi. Audi ve Porsche gibi lüks markaların yanında Skoda ve Seat markalarını da içeren VW Grubu geçtiğimiz ay Avrupa otomobil satışlarının yüzde 24.3'ünü oluştururken, bir önceki yılın aynı ayında yüzde 25.6'sını oluşturmuştu.

Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi, Eylül ayında ortaya çıkan emisyon skandalının etkisini üzerinden atmakta zorluk çekiyor. Daha fazla Avrupalı otomobil müşterisi çeken markalar arasında Fiat Chrysler Automobiles NV'nin Jeep'i, General Motors Co.'nun Opel'i, ve Ford Motor Co. oldu.

Evercore ISI analisti Arndt Ellinghorst, “Üreticinin VW markasının Almanya piyasasında zayıflamasına karşın, grup olarak Avrupa otomobil satışlarından dördüncü çeyreğe göre Ocak ayında daha fazla pazar payı aldı” dedi.