Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) 2002'de başlattığı Doğrudan Parasal İşlemler (OMT) programıyla ilgili Almanya Anayasa Mahkemesi'nde görülen davanın yeni duruşması başladı.

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Kalsruhe kentinde Almanya Federal Anayasa Mahkemesi’nde görülen davada, AMB'nin 2002 yılında bölgedeki krize tedbir amacıyla başlattığı ve Euro Bölgesi ülkelerinden sınırsız devlet tahvili almasına imkan tanıyan OMT programının AMB’nin yetkisi dahilinde olup olmadığı ve AB hukukuna uygunluğu değerlendirilecek.

Bazı Alman siyasetçi ve ekonomistlerin programa itirazıyla başlatılan davaya ilişkin Almanya Anayasa Mahkemesi'nde 11 ve 12 Haziran 2013 tarihlerinde sözlü duruşma gerçekleştirilmişti.

Almanya Anayasa Mahkemesi, konunun Avrupa Adalet Divanı tarafından da incelenmesini talep etmiş, Avrupa Adalet Divanı ise 16 Haziran 2015'teki davada OMT programının Avrupa hukukuna uygun olduğuna hükmetmişti.

Sabah saatlerinde başlayan duruşmadan net bir karar çıkması beklenmezken aylarca sürebilecek nihai duruşma sonucunda AMB'nin lehine bir karar çıkacağı düşünülüyor.

AMB'nin OMT programı, bankanın para basarak devletleri finanse edebileceği, AMB'nin gerektiğinde birlik ülkelerinde piyasada alıcı bulamayan tüm devlet tahvillerini satın alabileceği gibi nedenlerle Almanya'da bazı ekonomist ve siyasiler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Almanya Merkez Bankası Başkanı (Bundesbank) Jens Weidmann da programa karşı çıkan isimler arasında yer alıyor.


AA