Advertisement

ABD Borsaları Çin piyasalarındaki ralliyi takip ederek Ağustos'tan bu yana en büyük 2 günlük kazancına yöneldi. Ham petrol fiyatları dünyanın 2 büyük petrol üreticisinin üretimi dondurma kararının küresel arzı azaltmayacağı endişesiyle düşüşünü sürdürdü.

Standard & Poor’s 500 Endeksi dünkü tatilin ardından bugün özellikle öğle saatlerinde kazançlarını artırdı.

Çin'de Şangay Bileşik Endeksi 3 ayın en büyük rallisini yaptı. ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı ise 29 dolar civarında seyretti. Bu yıl petroldeki düşüşten Çin'e dair endişelere kadar yaşanan gelişmeler finans piyasalarında volatiliteye neden oldu.

Borsalar

S&P 500 Endeksi New York'ta saat 2:07'de %1.5 arttı. Freeport-McMoRan hisseleri %13 yükseldi. Dow Jones Sanayi Endeksi ise 202 puan yükseldi ve 16,176 puan oldu.

ABD'de  New York İmalat Endeksi önceki aya oranla biraz toparlansa da beklentilerden fazla daraldı.

Avrupa'da ise Stoxx 600 Endeksi %1 kadar yükselişin ardından %0.4 düşüşle kapandı. Endeks Nisan zirvesinin %20 altında.

Gelişen piyasalar

Çin'de Şangay Bileşik Endeksi %3.3 yükseldi. Endeks Çin ekonomisindeki yavaşlama endişesiyle Nisan zirvesinden %40'ten daha fazla aşağıda seyrediyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %0.6 ile ikinci günde de arttı. Tayvan, Güney Kore ve Dubai hisseleri %1.4'ten fazla yükseldi.

Emtia

Nisan vadeli Brent petrolün varili %6.5 kadar yükselmesinin ardından değer kaybetti. Batı Teksas tipi petrol ise %2.2 düşüşle 28.80 dolara indi.

Petrol fiyatları 2014'teki zirve seviyesinin yaklaşık %70 altında seyrediyor. Goldman Sachs'e göre küresel stoklar artmaya devam edecek ve bu da petrol fiyatlarını 20 dolara kadar geriletecek.

Öte yandan altının ons fiyatı 3. günde de düştü. Altın fiyatları bu yıl yine de güvenli limana olan taleple %13 yukarıda seyrediyor.

Kurlar

Yen 16 para birimi karşısında yükseldi. Dolar karşısında %0.6 arttı ve 113.92 seviyesinden işlem gördü. Euro/Dolar ufak değişimle 1.1140 oldu. Rus rublesi %1.1 düşerken gelişen ülke kur sepeti %0.6 değer yitirdi.

Güney Kore won'u merkez bankasının faizleri rekor düşük seviyede tutma kararıyla %0.7 düştü.

OakBrook Investments'tan Peter Jankovskis, "ABD borsaları küresel piyasalarda dün yaşanan ralliye ayak uydurmaya çalışıyor. Petrol hala önemli, ancak en büyük odak noktası finans hisseleri olmaya başladı. İnsanlar dünyada yayılmaya başlayan negatif faize ve bankaların kârına olası etkisine odaklandı" diye konuştu.

(21:30'da güncellendi)