Advertisement

Brent petrolü, küresel arz fazlası ortamında, dün Suudi Arabistan ve Rusya'nın petrol üretimini rekor seviyelerde dondurma kararı almasının ardından, İran ve Irak arasında Tahran'da düzenlenecek toplantı öncesi değer kazandı.

Vadeli petrol kontratları Londra'da yüzde 2.0 kadar yükseldi ve Salı günkü yüzde 3.6'lık kaybın bir kısmını geri aldı. İran Petrol bakanı Bijan Namdar Zanganeh, İran haber ajansı Shana'da çıkan habere göre, ikinci en büyük OPEC üreticisi Irak ve Venezuela'nın petrol bakanları ile bugün İran'ın başkenti Tahran'da bir araya gelecek. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi, Doha'da yaptığı açıklamada, üretimi OCak ayı seviyelerinde dondurmanın "bir sürecin başlangıcı olduğunu" ve piyasaya istikrar kazandırmak ve desteklemek için diğer adımların gerekebileceğini söyledi.

Petrol, Aralık ayı başındaki toplantıda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) üretim kotasını kaldırmasından bu yana yaklaşık yüzde 25 değer kaybetti. 2012 yılında yaptırımlar sıkılaştırılmadan önce OPEC'in ikinci en büyük üreticisi konumunda bulunan İran, yaptırımların kaldırılmasının ardından, üretimi günlük 1 milyon varil artırmayı ve piyasa payını yeniden kazanmayı planlıyor. İran Avrupa'ya ilk petrol kargosunu yükselrken, Çinli ve İspanyol şirketler için de bu adımlar atıldı.

Singapur'da JBC Energy Asia idari direktörü Richard Gorry, "Irak ve İran, OPEC ülkelerindeki büyümeye bu yıl katkıda bulunacak iki ülke," dedi ve "Bu iki ülkenin toplantısından anlaşma çıkması oldukça zor, özellikle İran tarafından. Petrolün bu yılın ikinci yarısına kadar 40 doları aşmasını beklemiyorum. Bunun basit bir nedeni var; piyasa yoğun aşırı arz durumunda" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 65 sent kadar yükselerek varil başına 32.83 dolara kadar çıktıktan sonra, Hong Kong saati ile 11:18'de 32.46 dolara geldi. Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi Batı Teksas petrolüne (WTI) göre 1.12 dolar primli işlem gördü. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 61 üzerindeydi.

Mart vadeli WTI, Nymex piyasasında, 43 sent ya da yüzde 1.5 kadar yükselerek varil başına 29.47 dolara çıktı. Kontrat Salı günü 40 sent düşüşle 29.04 dolardan kapanmıştı. Fiyatlar geçen yıl yüzde 30düştükten sonra, bu yıl 12 yılın en düşük seviyesine indi.