Advertisement

ABD hisse senetleri Salı günü, petrol fiyatlarındaki düşüşe karşın, daha önce sert darbeler almış bankacılık sektörü ile birlikte, teknoloji ve perakdencilerin öncülüğünde değer kazandı. Bunun sonucu, Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) beş ayı aşkın sürenin en büyük iki günlük yükselişini gerçekleştirdi.

Citigroup Inc. ve U.S. Bancorp yüzde 2.7'nin üzerinde değer kazandı. Geçen haftanın en parlak sektörlerinden biri olan perakendeciler, Amazon.com Inc. ve Home Depot Inc.'nin en az yüzde 2.6 değer kazanmaları ile birlikte, üç ayın en uzun rallisini daha da uzattı. ADT Corp., yaklaşık 6.9 milyar dolara Apollo Global Management LLC tarafından alınması konusunda anlaşma sağlanmasının ardından ardından yüzde 48 yükseldi. Community Health System Inc., beklenmedik bir şekilde çeyrek dönem zararı açıklamasının ardından yüzde 22 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.7 yükselerek 1,895.58 puandan kapandı ve Perşembe gününün kapanışından bu yana kazancını yüzde 3.6'ya çıkardı. Dow Jones Endeksi 222.57 puan ya da yüzde 1.4 yükselerek 16,196.41 puandan günü tamamladı. Endeks,önceki beş seansta 750 puanın üzerinde düşmesinin ardından, iki seansta 536 puan yükseldi. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 2.3 ile iki haftanın en sert yükselişini gerçekleştirdi. ABD hisse senedi piyasalarında dün yaklaşık 8.6 milyar hisse senedi el değiştirdi ve bu son üç ayın işlem hacmi ortalamasının yüzde 6.3 üzerindeydi.

Lisle, Illinois'de, OakBrook Investments eş baş yatırım yetkilisi Peter Jankovskis, "Burada gördüğümüz, ABD piyasalarının, dün (Pazartesi) küresel piyasalardaki yükselişleri yakalama çabasıydı," dedi ve "Petrol halen önemli, ancak sanıyorum imdi dikkatlerin büyük bölümü finansal hisselere çevrildi. İnsanlar dikkatlerini tüm dünyada yayılmakta olan negatif faiz uygulamalarına ve bunların banka karlarına etkisine çeviriyor" şeklinde görüş bildirdi.