Advertisement

Petrol üreticileri arasındaki büyük pazarlıkta dikkatler şimdi İran'ın başkenti Tahran'a çevrildi.

Dün Suudi Arabistan ve Rusya'nın küresel arz fazlasını giderme yönünde bir ilk adım olarak üretimi Ocak ayı seviyelerinde dondurma kararı aldıkları Katar'ın başkenti Doha'da olan spot ışıkları, şimdi Tahran'a çevriliyor. Herhangi bir anlaşmada kritik öneme sahip olan iki OPEC üyesi İran ve Irak, Çarşamba günü, Venezuela'nın da katılımıyla bir toplantı düzenleyecek.

Suudi Arabistan ve Rusya, üretimi Ocak ayı seviyelerinde dondurma taahhüdünün diğer üreticilerin de işbirliğine bağlı olduğunu açıklamışlardı. Iraklı bir yetkili ülkesinin kararı desteklemeye hazırlandığını açıklarken, İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh bu konuda gönülsüz olduğunun işaretlerini verdi. İran, üç yıl süren uluslararası yaptırımlardan kurtulmasının ardından, Commerzbank AG'ye göre, kötü durumda olan gelirlerini artırmak için arzı yükseltecek.

Londra'da Barclays Plc analisti Miswin Mahesh, "İran ve Irak herhangi bir anlaşma için kritik öneme sahip iki ülke, zira bu ülkeler üretimi artırmayı planlıyor," dedi ve "Onların işbirliği olmadan, zaten bant aralığının zirvesine yakın seviyelerdeki diğer üreticilerin üretimi durdurması pek bir işe yaramayacak" şeklinde görüş bildirdi.

İran Petrol Bakanlığı'nın haber ajansı Shana'nın Bakan Zanganeh'e dayandırdığı haberine göre, İran piyasa payından fedakarlık etmeyecek. Zanganeh bugün, Irak Petrol Bakanı Adel Abdul Mahdi ve bu ay Moskova ve Riyad'ı da içeren turu Salı günü bir anlaşmayla sonuçlanan Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino ile bir araya gelecek.

Frankfurt'ta Commerzbank AG emtia araştırma müdürü Eugen Weinburg, "İran'ın yıllarca yaptırımlardan kurtulmak için çaba göstermesinin ardından kendi kendine yaptırım uygulayacağını düşünmek gerçekçi değil" dedi.

Üretimini halihazırda rekor seviyelere yükselten Irak anlaşmaya daha açık olabilir. Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, Irak'ın Ocak ayında günlük petrol üretimi 4.35 milyon varile ulaştı. Irak, 2010'ların sonunda üretimini günlük 6 milyon varile çıkamayı planlıyor.