Advertisement

Altın, dikkatlerin ABD merkez bankasının görüşleri hakkındadaha fazla bilgiye sahip olabilmek için bu akşam açıklanacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) son toplantısının tutanaklarına çevrilmesi ile birlikte, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı.

Spot altın en az yüzde 0.3 düşüp yükseldikten sonra, Singapur saati ile 10:07'de ons başına 1,201.71 dolar seviyesi civarında seyrediyordu. Metal, üç gün üst üste düşüş göstermeden önce, 11 Şubat'ta 1,263.48 dolar ile Şubat 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Altın bu yıl, hisse senedi piyasalarına gelen sert satışların güvenli liman alımlarını desteklemesinden ve Fed'in faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentilerin zayıflamasından faydalandı. FOMC'un 26-27 Ocak'ta düzenlediği toplantının tutanakları bu akşam açıklanacak ve bu tutanaklar, Komite'deki görüşlerin dengesine ilişkin yatırımcılara bir fikir verebilir.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Barnabas Gan, "Piyasalar Fed tutanaklarını bekliyor," dedi ve Fed'in bir sonraki faiz artırımının zamanlaması konusunda somut bir işaret vermesini beklemediğini sözlerine ekledi.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Salı günkü konuşmasında, finans piyasalarındaki kargaşanın ve zayıf küresel büyümenin Fed'in politika hedeflerine doğru ilerlemesini yavaşlatabileceğini söylerken, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, faiz artırımlarının ertelenmesi taraftarı olduğunu söyledi.