Advertisement

Çin hisse senetlerinde görülen son üç ayın en güçlü yükselişi, banka kredilerindeki rekor düzeydeki artışın sürdürülebilir olmadığına ilişkin endişeler ve dünyanın ikinci büyük ekonomisinde artan risklerin etkisiyle sonlandı.

Şanghay Bileşik Endeksi, yerel saat ile 13:04'te sağlık ve enerji şirketlerinin öncülüğünde yüzde 0.2 düşerek 2,829.82 puan oldu. Gösterge endeks, yuan cinsinden kredilerin analist tahminlerini aşmasıyla birlikte Salı günü yüzde 3.3 yükselmişti. Çarşamba günü ise, Kuzey Kore'de ve Güney Çin Denizi'nde yükselen gerginlik, savunma şirketlerinin hisse senetlerini yukarı taşıdı. Hang Seng China Enterprises Endeksi Eylül'den bu yana görülen en güçlü iki günlük yükselişini sonlandırdı.

UBS Group AG ve Bocom International Holdings Co., Çin'deki kredi büyümesinin devam edemeyeceğinin altını çizdiler. Standard & Poor's ise, borç miktarının GSYİH'ye oranının Çin kredi notu üzerinde baskı yaratabileceğini belirtti.

“Piyasada yeni kredilerdeki artışın sürdürülemeyeceğine ilişkin endidşeler var. Kaygılar yersiz değil, çünkü daha fazla hizmet ağırlıklı bir ekonomiye geçiş sürecinde hükümetin aşırı derecede likidite sağlaması çok olası değil. Piyasanın, son yükselişin ardından teknik düzeltmeye ihtiyacı var.