Advertisement

Morgan Stanley analistleri, Çarşamba günü, Euro bölgesinde kredi büyümesinin zayıf seyretmesi nedeniyle bankaların verecekleri yeni kredilerden gelirlerini artırmasının zorlaştığını belirtti. Analistler, 10 ila 20 puanın ötesinde faiz indirimlerinin "banka karları üzerinde üssel şekilde artan bir etkiye" sahip olacağını söyledi.

AMB Başkanı Mario Draghi bankalara ucuz kredi vererek, tahvil satın alarak ve bankaların merkez bankasına gecelik park ettikleri rezervlerden ücret alarak enflasyonu desteklemek istemişti. Draghi önümüzdeki ay bu yöndeki tedbirlerini daha da artırabilir. Bankalar ekonomik büyümeden faydalanabilir ancak, rekor seviyede düşük seyreden faiz oranı bankaların kredi vermekteki karlarını oldukça daralttı. Yeni regülasyonlara uymanın maliyeti ve geçmiş döneme ilişkin yasal ödemeler de bankaların karlarını olumsuz etkiliyor.

Morgan Stanley analistleri, bankalar için, "en iyi senaryo mevduat oranında bir indirim olmaması ve AMB'nin geri alım programının genişletilmesi". AMB mevduat faizini daha da indirirse, "yaratılan gerginlik" göz önüne alınırsa küçük ticari bankaları bunun dışarısında bırakabilir, dedi.

Morgan Stanley'e göre, negatif faizin etkileri AMB'nin kredilerdeki hedeflerinin tersine gerçekleşiyor. Negatif faiz, Euro Bölgesi bankalarının bölge içinde kendi ülkeleri dışında kredi vermekten kaçınmasına neden oluyor.