Advertisement

Fed 26-27 Ocak toplantısında kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi, ancak gelecek aylarda gelebilecek artırımlara ilişkin bir sinyal de vermedi. Fed Başkanı Janet Yellen, iki günlük kongre konuşmasında Fed'in şimdilik faizleri sabit tutmasına neden olabilecek ABD ekonomisine dair risklere değinirken, faiz artırımının önceden belirlenmiş bir süreç olmadığını tekrar tekrar vurguladı. Geçtiğimiz ayki Fed toplantısının Çarşamba günü açıklanacak tutanakları, Fed'in düşünceleri hakkında yeni detayları açığa kavuşturabilir.

Fed'in Ocak ayında kullandığı ifadelerdeki en çarpıcı değişiklik, ABD ekonomisi üzerindeki riskler dengesini değerlendirmeme kararı oldu. Fed yetkilileri genellikle ekonominin, bankacılık jargonunda yukarı yönlü ve aşağı yönlü riskler denilen beklentilerin üstünde ya da altında performans gösterme eğiliminde olduğuna değinirlerdi. Ocak ayında ise sadece gelişmeleri yakından takip ettiklerini söylemekle yetindiler. Dikkatleri çeken bu tavır, Fed yetkilileri arasında ekonomik görünüme ilişkin büyük bir belirsizlik olduğunu işaret ediyor. Tutanaklar, yetkililerin bu konudaki düşüncelerine ışık tutabilir.

Geçtiğimiz Aralık'a kadar, küresel piyasalardaki kargaşa zayıflamış gibi görünüyordu. Yellen, “geçtiğimiz yazdan bu yana ABD dışı aşağı yönlü riskler azaldı” şeklinde görüş bildirmişti. Fakat Fed Başkanı'nın, “Özellikle ABD dışı ekonomik gelişmeler ABD ekonomik büyümesi için risk oluşturuyor” ifadesini kullandığı geçiğimiz hafta gerçekleşen kongre konuşmasında tavrının değiştiği görüldü. Bu dışsal etkiler geçici mi yoksa önemli bir sorunun mu içindeyiz, Fed tutanakları yetkililerin bu konudaki düşüncelerini açıklığa kavuşturabilir.

Fed, Aralık ayında faizleri artırdığı zaman yetkililerin görüşleri her biri çeyrek yüzde puanı olmak üzere dört kez artırıma gidileceği yönündeydi. Şimdi ise ekonomistler ve traderlar, Fed'in bu yıl herhangi bir faiz artırımına gidip gitmeyeceği şeklinde değerlendiriyorlar. Tutanaklar faiz artırımlarına gidilip gidilmeyeceği ya da ne zaman gidileceği konusunda fikir vermese de, Fed politika yapıcılarının düşüncelerinin hangi yöne doğru eğildiği konusunda bir fikir verebilir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Fed, Ocak ayında uzun vadeli hedeflerini ve politika stratejisini içeren ayrı bir bildiri yayınladı. Bu yılki bildiride merkez bankasının yüzde 2'lik enflasyon hedefinin “simetrik” bir hedef olduğu, yani enflasyonun belirlenen bu oranın ne çok altında ne de çok üstünde olması istendiği belirtildi. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, bu hedeflerin tersine oy kullandı, çünkü “bu yeni ifadenin, enflasyon hedefinden gelecekte beklenen sapmalara karşı yeteri kadar odaklanılmadığını” düşünüyordu. Tutanaklar, bu revizyonun arkasındaki iç tartışmalara yönelik fikir verebilir.

Fed toplantısının iki gün sonrasında Japonya Merkez Bankası (BOJ), faizleri negatif bölgeye çekerek tüm dünyayı şaşırtmıştı. Ardından geçtiğimiz hafta İsveç Riksbank da faizi eksi yüzde 0.5'e indirerek, eksi faiz bölgesine girmiş oldu. O zamandan bu yana eksi faiz, parasal çevrelerin gündeminde bulunan bir konu haline geldi. Kongre konuşması sırasında eksi faizler hakkında soru yağmuruna tutulan Yellen, Fed'in “konuyla ilgilendiğini” belirtti. Tutanaklar, Fed yetkililerinin eksi faiz seçeneğini değerlendirip değerlendirmedikleri konusuna ışık tutacak.

WSJ