Advertisement

Avrupa hisse senetleri Credit Agricole SA ve Schneider Electric SE'nin de dahil doğu şirketlerin beklentilerin üzerinde kâr açıklamalarıyla dört günde üçüncü kez yükseldi.
Credit Agricole SA, sermayesini desteklemek için bölgesel bankalardaki paylarını satacağını açıklamasının ardından yüzde 4.9 yükseldi. Schneider Electric SA, 1,5 milyar euroluk (1.7 milyar dolar) tahvil geri alımı yapacağını açıklamasından sonra yüzde 4.9 artış gösterdi.Total SA, bir hissedarın payını satmasının ardından enerji hisselerinin düşüşüne öncülük etti ve yüzde 2.6 değer kaybetti.
Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 8.21'de yüzde 0.6 yükseldi.Bankacılık ve madencilik düşüş yaşarken, gösterge endeksi 2011'den bu yana en büyük iki günlük yükselişini dün kesmesinin ardından yükseldi.
Volatilite petrolde derinleşen bozgun, küresel büyümeye dair endişe ve ve merkez bankası desteğine olan inancın yok olması ile yılbaşından bu yana yükseliyor.
Glencore Plc,İsviçreli emtia traderlarının ve madencilerin kredi anlaşması imzaladıklarını açıklamasının ardından yüzde 3.5 yükseldi.
ABN Amro Group NV, çeyrek dönemlik kârının bankanın zorunlu harcamalarının artması nedeniyle analistlerin beklentilerinin alından kalması sonucu yüzde 4.3 değer kaybetti.