Advertisement

Antalyalı turizmciler, Rusya pazarının giderek daralması nedeniyle yönünü Orta Doğu pazarına çevirdi.

AA muhabirine açıklama yapan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, daralan Rusya pazarı ve diğer ülkelerden gelecek insanların güvenlik kaygıları nedeniyle otel doluluğu anlamında bölgede en kötü şubat aylarından birini yaşadıklarını anlattı.

Rusya'dan kaynaklanan kaybın telafisi için çalışma içerisinde bulunduklarını belirten Kızıldağ, öncelikle Avrupa'daki potansiyeli artırmak için çalıştıklarını kaydetti.

Güvenlik kaygıları nedeniyle Avrupa pazarında da bir takım rezervasyon kayıplarının yaşandığını, futbol kampı ve golf sporu için gelen insanlarda ciddi azalma olduğunu dile getiren Kızıldağ, ancak son dakika satışlarıyla hala umutlarının bulunduğunu söyledi.

Kızıldağ, sektörün şu anda Orta Doğu pazarıyla ilgili birtakım çalışmalarının bulunduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Orta Doğu ülkelerinden Türkiye'ye gelen turist harcama potansiyeli yüksek bir grup. Özellikle sağlık ve alışveriş alanlarında Türkiye son derece cazip bir ülke bu insanlar için. Ancak bir pazarın oturması uzun yıllar alıyor. Bugün Rusya pazarı 20-25 yılda iğneyle kazınmış, operatörlerin tırnaklarıyla kazıyarak oluşturduğu ve bugüne getirdiği bir pazar. Orta Doğu'da aslında iyi bir trend yakalandı. Antalya'ya da bu turistin çekilmesi yönünde çalışma yapmak lazım. İstanbul'a Orta Doğu'dan yıllık 2 milyona yakın ziyaretçi geliyor. Antalya'da bu ülkelerin payı maalesef hala 80-100 binlerde. Orta Doğulu turisti artıracak birtakım çalışmalar düşünüyoruz. Bu pazarlarda faaliyet gösteren acentelerin desteklenmesi gerekiyor."

Tatile çıkacak yerli turiste de çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yurt dışına tatile gitmeyin, tatilinizi yurt içinde yapın" çağrısını da desteklediklerini belirten Kızıldağ, "Bu ülke hepimizin ülkesi ve dünyanın en güzel coğrafyası. Her insanın ülkemizin çıkarlarını göz önünde tutması gerekiyor. Bu dönemde seyahat anlamında, tatil anlamında kendi ülkemizde seyahat edip, kendi ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmayı tercih etmeliyiz" diye konuştu.

Turizm sektörünün yaklaşık 80 milyar dolarlık bir yatırımı içerdiğini, yıllık 35-40 milyar dolarlık Döviz girdisi, 55-60 sektöre katma değer ve 1,5 milyon insana istihdam sağladığını anlatan Kızıldağ, "Bunlar elimizin tersiyle itilebilecek değerler değil. Bu yılı kaybedersek, bu değerleri kaybedersek bu sektör 10 yılda toparlanamaz" dedi.

Kızıldağ, Türkiye'nin turizm sektöründeki kaybının Yunanistan, İspanya gibi ülkelere "altın yıl" yaşattığını ifade ederek, 2015 yılında Yunanistan ve İspanya'nın turizmde rekor kırdığını sözlerine ekledi.