Advertisement

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni Türkiye'nin inşası çerçevesinde yeni anayasamızı da çıkartacağız. Başkanlık sistemi de inşallah bu şekilde hayata geçecektir. Benim milletim başkanlık sistemini istemiyorsa, bizim milletimize söyleyecek hiçbir şeyimiz yoktur, onu da öper başımıza koyarız. Olay bu kadar basittir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, Suriye konusunda nefsi müdafa konumundadır" dedi.

Erdoğan, "Angajman kurallarının işletilmesini istiyoruz.Türkiye top atışını durdursun diyorlar, bizim öyle bir niyetimiz yok.Güney sınırımızda yeni bir Kandil oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Uluslararası toplum Rusya ve rejimin saldırılarına karşı sesini yükseltmeli. Bölgedeki Kürt halkı dahi PYD'ye destek vermemektedir. Mülteci meselesi artık finansman meselesi olmaktan çıkmıştır" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz dost bildiğimize gereğini yaparız. Ama bizi dost olarak görmeyenler lütfen açıkça net bunu ifade etsinler. İşte dün sözcünün açıklamasını görüyoruz, duyuyoruz. Ne diyor, 'YPG'ye yardımımız devam edecektir ama orada yapılan mücadelede işimizi zorlaştırmasın', lafa bak... Bir defa temelden bu yaklaşım sakat. Bu bilgileri sen bizden alacaksın. Bu tür insanlara, teröristlere bu sorulur mu? Ona soracaksın, onun verdiği bilgiye göre hareket edeceksin" dedi.

Erdoğan, "Biz, bölücü terör örgütünün Suriye'deki kolunun izlediği politikayı, diğer ülkeler gibi uzaktan izleme lüksüne sahip değiliz. Topraklarımızın bütünlüğü, milletimizin birliği bakımından sınırlarımızın içinde sürdürdüğümüz mücadeleye bakışımız ne ise o sınırların Suriye tarafındaki gelişmeler konusundaki hassasiyetimiz de aynıdır" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biliyoruz ki bizim için beka meselesi olan, onlar için sadece bir taktiktir, hatta operasyonel bir tercihtir. Biz bekamızdan vazgeçemeyiz ama onlar tercihlerini kolaylıkla değiştirebilirler. Şayet bu yapılanların gerisinde Türkiye'nin sabrının sınırlarını denemek gibi bir niyet varsa, o sınırların sonuna gelindiğini de bilmelidirler" dedi.