Advertisement

Euro Bölgesinde inşaat üretimi, Aralık 2015 döneminde aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 0,4 azaldı.
Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) bugün açıkladığı ilk tahmin verilerine göre, 19 üyeli Euro Bölgesinde mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi 2015'in aralık ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 geriledi. Aynı dönemde, söz konusu verideki düşüş yıllık bazda ise yüzde 0,4 oldu.
İnşaat üretimi, 28 üyeden oluşan Avrupa Birliği'nde (AB) Aralık 2015'te aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 1,4 arttı.
Öte yandan Euro Bölgesinde Kasım 2015 dönemine ilişkin inşaat üretimi verisindeki aylık artış, yüzde 0,8'den yüzde 0,9'a revize edildi. Söz konusu verideki yıllık artış ise yüzde 2,1'den yüzde 0,3'e güncellendi.
Geçen yılın tamamı ele alındığında, ortalama inşaat üretimi 2014 yılına kıyasla Euro Bölgesi'nde yüzde 1 azalırken, AB'de yüzde 0,8 arttı.

Aylık ve yıllık en fazla azalış Slovenya'da

AB'ye üye ülkeler arasında inşaat üretiminde aylık bazda en fazla azalış yüzde 12,5'le Slovenya'da yaşanırken, en fazla artış yüzde 5,8'le Romanya'da gerçekleşti. Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'nın inşaat üretimi ise aylık bazda yüzde 0,2 geriledi.
İnşaat üretiminde yıllık bazda en fazla azalış yüzde 9,3'le Slovenya'da, en fazla artış ise yüzde 24,9'la Slovakya'da ölçüldü.

Aylık ve yıllık düşüşte etkili faktörler

Euro Bölgesinde aralık ayında inşaat üretiminde gözlenen aylık bazdaki azalış, yüzde 0,7 düşen inşaat mühendisliği ve yüzde 0,4 gerileyen inşaat yapımından kaynaklandı. AB'de ise inşaat üretiminin azalmasında yüzde 0,5 gerileyen inşaat yapımı etkili olurken, inşaat mühendisliğinin yüzde 2,6 artması dikkati çekti.

Euro Bölgesinde, Aralık 2015'te inşaat üretiminde yaşanan yıllık bazdaki düşüş, yüzde 6,1 azalan inşaat mühendisliğinden kaynaklanırken, bölgede inşaat yapımının yüzde 0,9 yükseldiği görüldü. Aynı dönemde AB'de inşaat üretiminin yıllık bazda artmasında ise yüzde 2,8 artan inşaat mühendisliği ve yüzde 1,2 yükselen inşaat yapımı etkili oldu.