Advertisement

Ankara'da saat 18.30 sıralarında İnönü Bulvarı'nı Dikmen Caddesi'ne bağlayan Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında patlama meydana geldi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara'daki bombalı saldırıda 28 kişinin hayatını kaybettiğini, 61 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Kurtulmuş: "Bütün veriler, bulgular titizlikle değerlendiriliyor. Bu saldırıyı henüz şu ana kadar kimin gerçekleştirdiğine dair bilgi elimizde yok. Böyle bir açıklama da yapılmadı. En kısa zamanda bu saldırılarının arkasında kimin, kimlerin olduğu ortaya çıkarılacaktır." dedi. 

Patlama, TBMM'den de duyuldu

Genelkurmay Kavşağı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yakın bir noktada yaşanan patlama, Meclis'te de duyuldu.

3 askeri araca yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası araçlar ateş aldı. Çevredeki vatandaşlar patlamanın şokunu yaşadı. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı sevk edildi. Bazı görgü tanıkları aracın Toros marka bir otomobil olduğunu söyledi. Patlamanın etkisiyle olay yerinde büyük bir çukur meydana geldi.

Alev alan araçlarda zaman zaman ufak çaplı patlamalar yaşandı.

Bozdağ: Bomba yüklü bir araç 5 servis aracı ortasında patlatıldı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, patlama ile ilgili TBMM'de bilgi verdi. Bozdağ, Eskişehir yolundan Ankara'ya gelirken DSİ karşısında Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarının bulunduğu 5 aracın ortasında patlatıldığını belirtti.

Bozdağ, "Bir otomobil. Bomba yüklü otomobilin patlatılması sonucu olay meydana gelmiştir. Kim veya kimler tarafından yaptırıldığı konu incelenmekte. Bütün boyutlarıyla güvenlik birimleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olay yeri inceleme ile bütün boyutlarıyla incelenmekte. En kısa sürede aydınlatılmasını arzuluyoruz." dedi.

Davutoğlu, ve Erdoğan programlarını iptal etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Azerbaycan'a yarın yapacağı ziyareti iptal etti.

Saldırıya tepkiler

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "17 Şubat 2016 Çarşamba günü saat 18.31'de Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına, İnönü Bulvarı üzerinde bulunan kavşaktaki trafik ışıklarında bekledikleri esnada bir terör saldırısı düzenlenmiştir. Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımız ile vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz" denildi.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan da "(Ankara'daki patlama) Lanetliyoruz. Hele hele insan haklarıyla ilgili tasarıyı görüştüğümüz bir anda böyle bir patlamayla karşı karşıya kalmak çok üzücü. Lanet olsun bu insanlara, bunları gerçekleştirenlere; kim nasıl ne şekilde yaptıysa" yorumunu yaptı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, vatandaşların en yoğun olduğu bölgelerden birinde bu saldırının gerçekleşmesinin terörün alçaklığını ve hainliğini bir kere daha gösterdiğini belirterek, "Bu saldırılarda oluşan kayıplarımızdan çok acı duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Bahçeli: Türkiye topyekûn terörün tehdidi altındadır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bombalı saldırıyla ilgili açıklamasında Türkiye'nin topyekin terörün, cinayetin ve felaket emellerinin tehdidi altında olduğunu belirtti. Bahçeli, "Bu olağanüstü durum açıkça düşmanlık ve barbarlıktır. Kim ne yaparsa yapsın, aziz milletimiz teröre boyun eğmeyecek, teslim olmayacaktır. Hiçbir cani, hiçbir katil, hiçbir terör örgütü ve bunları himaye eden yerli ve yabancı işbirlikçiler amaçlarına ulaşamayacaklardır" ifadelerini kullandı.

CHP'nin resmi Twitter hesabından "Ankara'da meydana gelen hain saldırıyı kınıyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz." denildi.

İTO Başkanı Çağlar: Bütün varlığımızla devletimizin ve Ordumuzun yanındayız

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bu saldırı cana kıymanın ötesinde, devletimizin terörle mücadele kararlılığını artırmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Bütün varlığımızla devletimizin ve kahraman Ordumuzun yanındayız. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun."

RTÜK'ten yayın yasağı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, Ankara'daki askeri servis konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin yayın yasağı getirildi.

CHA-AA