Advertisement

ABD hisse senetleri Çarşamba günü, bu yılın en fazla darbe alan hisse senetlerinin toparlanmaya devam etmesi ve enerji sektörü hisselerinin petrol fiyatları ile birlikte yükselmesinin etkisiyle ralli yaptı. Dow Jones Endeksi 250 puanın üzerinde bir çıkış gerçekleştirdi.

Chevron Corp. yüzde 4.1 yükselerek bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. Online seyahat şirketi Priceline Group Inc., finansallarının tahminlerin üzerinde çıkmasının ardından yüzde 11 yükseldi ve perakende şirketlerini içeren endeksin yükselmesine yardımcı oldu. Bakır üreticisi Freeport-McMoRanInc., kamuya yapılan açıklamaların Carl Icahn'in şirketteki payını artırdığını göstermesinin ardındna yüzde 12 ralli yaptı. Citigroup Inc. ve Bank of America Corp. yüzde 2.2'den fazla yükselirken, banka hisseleri beş yılı aşkın sürenin en hızlı üç günlük rallisini gerçekleştirdi.

Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) yüzde 1.7 yükselerek 1,926.82 puandan kapandı ve bu yıl ilk kez üç gün üst üste çıkış gerçekleştirerek iki haftanın en yükseğinden kapandı. Dow Jones Endeksi 257.42 puan ya da yüzde 1.6 yükselerek 16,453.83 puandan kapandı. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 2.2 yükseldi. ABD hisse senedi piyasalarında dün yaklaşık 9.2 milyar hisse el değişitirdi ve böylece işlem hacmi son üç ayın ortalamasının yüzde 14 üzerinde gerçekleşti.