Advertisement

Çin'de tüketici fiyatları enflasyonu Ocak ayında, 1 hafta süren Yeni Yıl tatili öncesi gıda fiyatlarındaki artışın etkisi ile hızlandı.

Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.8 artış gösterdi. Tüketici enflasyonu Aralık ayında yüzde 1.6 seviyesinde gerçekleşmişti. Üretici fiyatları endeksi (ÜFE) söz konusu dönemde, Aralık ayındaki yüzde 5.9'luk düşüşün ardından, yüzde 5.3 geriledi ve üst üste düşüş rekorunu 47 aya çıkardı.

Tüketici fiyatlarında süregelen artış, büyümeyi desteklerken aynı zamanda aşırı kapasiteyi daraltmakla uğraşan politika yapıcıların elini biraz rahatlatabilir. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin istikrara kavuşmakta olduğu yolunda bazı işaretler gösterirken, özellikle kamuya ait fabrikalarda görülen fiyatlama gücündeki eksiklik, halen talebin zayıf olduğunu işaret ediyor.

Hong Kong'da Macquarie Securities Ltd. Çin ekonomisi başkanı Larry Hu, "Deflasyon baskıları enflasyon baskılarına kıyasla çok daha güçlü," dedi ve "Veriler ekonominin oldukça zayıf olduğunu gösteriyor" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de gıda fiyatları, Aralık ayında yüzde 2.7 ile Mayıs 2014'ten bu yana en hızlı artışını gösterdikten sonra, Ocak ayında yüzde 4.1 arttı.