Advertisement

Venezuela, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun üç haneli rakamlara çıkan enflasyonu durdurma ve yaklaşık 10 yılın en derin resesyonunu yaşayan ekonomiyi destekleme çabaları dahilinde, yaklaşık 20 yıl sonra ilk kez benzin fiyatlarını artıdı ve parasını devalüe etti.

Gıda ve ilaç gibi gerekli ürünlerin ithalatı için kullanılan temel kur, Maduro'nun televiziyon aracılığıyla kamuoyuna yaptığı açıklamada belirttiği üzere, dolar başına 6.3 bolivardan 10 bolivara düşürülecek. Bu yüzde 37'lik bir devalüasyon anlamına geliyor. Hükümet ayrıca en son 13 bolivardan dolar sattığı ara kuru da ortadan kaldıracak ve dolar başına 203 bolivardan işlemlerin yapıldığı "serbest ve tamamlayıcı" bir alternatif piyasasıyı iyileştirecek.

Devalüasyon, devlete ait petrol şirketi Petroleos de Venezuela SA'nın petrol geliri olarak elde ettiği her dolar için daha fazla bolivar elde etmesinden dolayı devlet hazinesinden çıkışları azaltırken, yüksek benzin fiyatları sübvansiyonlara ayrılan paranın azalmasını sağlayacak. Aynı zamanda, devalüasyon muhtemelen, ülkede en çok tüketilen gıda ürünleri olan pirinç ve ekmek gibi hayati ürünlerin fiyatlarını artırma konusunda hükümet üzerindeki baskıyı azaltacak.

Uzun süredir devam eden sübvansiyonlardan dolayı, Venezueaş halkı dünyanın en ucuz benizini kullanıyordu. Ancak hükümet benzinin litre fiyatını 9.7 centavostan 6 bolivara yükselterek, yaklaşık 10 kat artırdı. 91 oktan benzinin litre fiyatı ise 7 centavostan 1 bolivara çıkarıldı.

Nomura Securities International'ın Latin Amerika sabit getirili menkul kıymetler başkanı Sibohan Morden, "Maduro'nun tedbirleri ekonomiye tam destek için yetersiz kalabilir, ancak aylardır hiçbir şey yapılmamasının ardından, bir miktar rahatlama getirebilir," dedi.