Advertisement

Başbakan Ahmet Davutoğlu,"Saldırıyı Suriye'den sızan bir YPG'li yaptı" dedi.

Davutoğlu, "Saldırıyı Suriye'den sızan bir YPG'li ve destekçileri yaptı. Soruşturma derinleştirilerek devam ediyor, operasyonlarda 9 kişi gözlatına alındı. Saldırıda doğrudan YPG irtibatı ortaya kondu. Tüm siyasi kuruluşların ve STK'ların teröre karşı birleşmesi gerekir" dedi. 

Davutoğlu, "Saldırgan Suriye'li Salih Neccar'dır" açıklamasında bulundu.

Başbakan Davutoğlu, "Bu intihar saldırısını gerçekleştiren Salih Neccar isimli kişi Kuzey Suriye'nin Amuda şehrinde 1992'de doğmuştur. Saldırının doğrudan YPG irtibatı ortaya konmuştur. İstihbari ve emniyet çalışmalarımız sonucunda 9 kişi gözaltına alınmıştır. Soruşturma derinleşerek sürdürülmektedir. Bu saldırının her aşamasında katkıda bulunan bütün unsurlar tek tek ortaya çıkartılacak ve adalete teslim edilecektir" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Patlama yakında oldu ancak TBMM çalışmalarına devam edecektir" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu,"Türkiye'ye düşman bir örgütü doğrudan veya dolaylı destekleyenler de Türkiye için bu anlamda dost hüviyetini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Halkımızı başkentimizde tehdit eden bir terör örgütüne müsamaha gösterilmesini mazur görmemiz söz konusu olamaz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Elimizde bütün deliller mevcut, nereden gelmişler, nasıl organize olmuşlar, bölücü terör örgütü, bunlar nerede... Bu detayları vermiyorum ama bizce malumdur ve bütün ülkelere de bu bilgiler aktarılacaktır. Bugün Dışişleri Bakanlığı'na talimat vereceğim, başta P5 üyeleri olmak üzere bütün ülkelere dağıtılacak ve 'YPG terör örgütü değildir' diyenlere de belgeleriyle ortaya konulacak" açıklamasını yaptı.