Advertisement

Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hulusi Akar'a taziye ziyaretinde bulunan Erdoğan, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam 18.31’de meydana gelen terör eylemi neticesinde 28 vatandaşın yaşamını yitirdiğini belirterek, "Bunlardan 20’si bildiğiniz gibi rütbeli arkadaşlarımız, 8’i vatandaş olarak... Onları ebediyete uğurluyoruz" ifadesini kullandı.

Terör eyleminde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet dileyen Erdoğan, "Taburcu edilenlerin dışında 28 yaralımız şu anda hastanelerde bulunuyor. Onlara da Allah’tan şifalar diliyorum" dedi.

-"14 kişi gözaltında"

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabii bu olay şunu göstermiştir, Türkiye’de son dönemde cereyan eden terör eylemleri karşısındaki operasyonlarımız ciddi manada neticesini vermektedir ve bu aldığımız neticeler, özellikle ülkemizde ağırlıklı olarak bölge halkında olumlu neticeler vermektedir. Fakat işin menşeine, kökenine indiğimizde burada ulusal olmaktan öte ulusal ve uluslararası bir terör boyutuna bu işin ulaştığını görüyoruz.

Gerek PKK gerekse PYD’nin her ne kadar başında olanlar bu işin kendileriyle alakalı olmadığını söylüyorlarsa da bu iş son olarak İçişleri Bakanlığımızın da tüm istihbarat örgütlerimizin de elde ettiği bilgilerle, belgelerle bunlara ait olduğu ortaya çıkmış vaziyettedir.Tabii artık zincir sökülmeye başlamıştır ve 14 kişi şu anda gözaltındadır. Benim kesinlikle şu anda tahminim bu 14, 14 ile kalmayacak, bunun gerisi de gelecektir. Çünkü bu işin uzantılarının içeride ve dışarıda olduğu görülmüştür, görülmektedir ve bu sürecin uluslararası camiada özellikle dostlarımız açısından bugüne kadar Suriye'nin kuzeyindeki PYD ve YPG ile bağlantısını Türkiye'deki PKK ile ne denli güçlü olduğunu söylediğimiz halde inandıramadığımız dostlarımızın herhalde bu olay karşısında bu işi daha iyi anlamalarına bu vesile olacaktır."

-"Söylediklerimiz ne yazık ki bizde kaldı"

Belgelerle, bilgilerle bunları kendilerine hep ulaştırıldığını vurgulayan Erdoğan, "Ama bizim söylediklerimiz ne yazık ki bize kaldı. Biz yine söylemeye devam edeceğiz. Sorumluluk mevkisinde olanlar bunu kabul etmemiş olabilirler. Ama dünyadaki halklar, inanıyorum ki milletler bizim bu haklı iddialarımızı, belgelerimizi kabul edecek ve tarih önünde de diğerlerini hesaba çekeceklerdir. Şu anda milletçe tabii ki üzüntümüz büyük, milletçe mahzunuz. Dört ay kadar önce Ankara'da istasyon önünde olan olaydan sonra böyle bir olayın olması bizleri gerçekten üzmüştür" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda, tekrar şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diledi ve "Tüm ailelere ve milletimize başsağlığı temennisinde bulunuyorum" dedi.