Advertisement

ABD hisse senetleri yükselişi, bu yılın en fazla etkilenen şirketlerdeki son toparlanmanın ardından endeks vadeli kontratlardaki artışla birlikte dördüncü güne taşıyor.

Standard & Poor's 500 endeksi Mart vadeli kontratları Londra saatiyle 11:16'da yüzde 0.4 yükselerek 1,930.25 puan oldu. Çarşamba günü yüzde 1.7 artarak yükselişini üçüncü güne taşıyan kontratların 11 Şubat'tan bu yana gerçekleştirdiği yüzde 5.3'lük sıçrayış yaklaşık altı ayın en güçlü yükselişi oldu. Dow Jones Endeksi ve Nasdaq 100 Endeksi vadeli kontratları da artış kaydetti.

Cenevre'de Prime Partners SA'dan François Savary, “Ben buna algıdaki bir değişiklikten çok tatik sıçrama derim. Yatırımcıların hala küresel büyümeye ilişkin kanıt bekliyor olmasıaslında o kadar da kötü değil. S&P 500'ün en sonunda bu yılki kayıplarının büyük bir kısmını geri almış olması çok olumlu. Fakat işlemler çok düzensiz ve sıçrama satış dalgası kadar geniş çaplı değil” dedi.

Hisse senetlerinde görülen kazançlar, S&P 500 endeksinin 2016 yılında, tüm zamanların en kötü yıl başlangıcını gerçekleştirmesine neden olan kayıplar kadar hızlı geldi. Endeks, bankacılık, teknoloji ve perakendecilik hisselerinin öncülüğünde, 2016 kayıplarının yaklaşık yarısını geri aldı. Endeks, Mayıs rekorundan hala yüzde 9.6 aşağıda bulunuyor.