Advertisement

Financial Times haberine göre, Pimco'da portföy yöneticisi Mike Amey, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma ihtimalinin yüzde 40 kadar yüksek bir olasılık olduğunu söyledi.

Pimco, David Cameron'un AB'den "evrensel olarak kabul edilebilir bir şekilde" imtiyazlar almakta zorlandığını ve kamuoyu yoklamalarının oylama sonucunun ucu ucuna belirleneceği belirsiz bir oylamaya işaret ettiğini söyledi.

Amey, İngiltere'nin AB'den ayrılmaya karar verirse, piyasa tepkisinin ayrılma sürecinin nasıl işleyeceğine bağlı olduğunu söyledi.

Amey, ayrılık sürecinin işbirliği içerisinde olması durumunda makroekonomik etkisinin daha hafif olacağını, ancak, ayrılma sürecinin boşanma gibi kavgalı bir süreç içerisinde olması durumunda sonuçların daha uzun ömürlü olacağı ve pound ile Borsada işlem gören Avrupa'da kayda değer aktivitesi bulunan İngiliz şirketlerinin açıkça baskı altına gireceğini söyledi.

Goldman Sachs ve Citi, Brexit'in gerçekleşmesi durumunda İngiltere para birimi pound'un yüzde 20 düşeceğini tahmin ediyor.