Advertisement

Goldman Sachs Gao Hua Securities'in Pekin merkezli Çin baş ekonomisti Song Yu, finansal hizmetlerin katkısının bir önceki yıla göre azalmasıyla ve büyümeye yönelik önlemlerin 2015'in son çeyreğine göre azalmasıyla Çin ekonomik büyümesinin 2016'nın ilk çeyreğinde yüzde 6.7'ye gerileyeceğini söyledi. Yu Bloomberg'deki sıralamada geçtiğimiz iki yıldır Çin ekonomisinin genel görünümüne dair en iyi tahminlerde bulunuyor.

Song, ücretler, istihdam ve tüketimin 2016'da "darbe almasıyla", 2016 yılının tamamında büyüme yüzde 6.4'e düşecek olsa da, Çin'in ekonomik görünümü hakkında olumsuz görüşe sahip olmadığını ve ekonominin çökeceğine dair dehşet verici tahminleri reddettiğini söyledi.

Song, "Bazı insanlar uç iddialarda bulunarak ekonominin tamamının işlemediğini söylüyor. Bizim gördüğümüz şey bu değil. Genel olarak bakacak olursak, uçak gitmesi gerektiği yönde ilerliyor ve genel anlamda kontrol altında bulunuyor." dedi.

Çin'de politika yapıcılar ekonomiye ilişkin desteğini artırırken, Perşembe günü, konuya yakın bir kişinin aktardıklarına göre, Çin Merkez Bankası bankalardan aldığı orta vadeli borçlanma maliyetini düşürerek faizleri aşağı yönlendirmeyi amaçladı. Çin'de merkezi planlama ajansı yerli inşaat projeleri için mevcut kaynakları da artırdı.

Perşembe günü açıklanan veri genişlemeci politikanın halihazırda daha da artırılabileceğini gösterdi. Çin'de üretici enflasyonu Ocak'ta 47. ay üst üste yükselerek rekorunu genişletti. Tüketici enflasyonu yeni yıl tatili öncesinde gıda fiyatları öncülüğünde yükseldi.

Pazartesi açıklanan veriler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yaşadığı zorlukları gözler önüne serdi. Ocak'ta dolar cinsinden ithalat bir önceki yıla göre yüzde 18.8 düşerken, ihracat da yüzde 11.2 geriledi.