Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 19 Şubat Cuma

1- Şehitlerimizi uğurluyoruz

- Ankara, Diyarbakır ve Şırnak'ın İdil ilçesindeki terör saldırılarında şehit düşen güvenlik görevlileri, memleketlerinde son yolculuklarına uğurlanacak.

- Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör saldırısının meydana geldiği alana çiçek bıraktıktan sonra GATA'daki cenaze uğurlama törenine katılacak.

(Ankara/09.00/09.30)

2- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Benin Devlet Başkanı Thomas Boni Yayi ile Mabeyn Köşkü'nde çalışma yemeğinde bir araya gelecek.

(İstanbul/14.00)

3- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Milli Saraylar'da, Sadrazam Sait Halim Paşa'yı anma toplantısına katılacak.

(İstanbul/15.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin 35. Olağan Genel Kuruluna katılacak.

(İstanbul/14.30)

2- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AK Parti Eyüp İlçe Danışma Meclisi toplantısına iştirak edecek.

(İstanbul/20.00)

3- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Garanti̇ Gi̇yi̇m Bali̇sti̇k Test Laboratuvarı açılışına, 16. Dönem 904 ki̇şi̇li̇k Pomem Eği̇ti̇m Öğreti̇m açılışı ve ilk dersine katılacak.

- İki bakan ayrıca Bozok OSB alanını, Vali̇li̇ği, Belediyeyi, AK Parti İl Başkanlığını, Bozok Teknopark ve Bozok Üni̇versi̇tesi̇ Bi̇li̇m ve Teknoloji̇ Uygulama ve Araştırma Merkezi̇ni ziyaret edecek, Küçük Sanayi̇ Si̇tesi̇'nde i̇ncelemede bulunacak, sanayi̇ci̇ ve i̇ş adamlarıyla toplantı yapacak.

(Yozgat/09.00-17.30)

4- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gürcistan'da, Parlamento Başkanı David Usupashvili tarafından kabul edilecek, Türkiye-Azerbaycan- Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısına katılacak, ortak bildirinin imzalanmasının ardından mevkidaşlarıyla basın açıklaması yapacak.

(Tiflis)

5- Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, KOBİ Kümelenme Konferansı'na katılacak.

(Ankara/10.00)

6- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci̇, Marmarabirlik Lisanslı Depoculuk AŞ açılış törenine, Esnaf ve Sanatkarları Bilgilendirme Toplantısı'na katılacak, AK Parti İl Başkanlığını ziyaret edecek, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası toplantısına katılacak.

(Bursa/10.30-19.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun, Suriye'deki çatışmaların durdurulması ve insani yardımların ulaştırılması kararı almasının ardından diplomasi trafiği ve ülkedeki iç gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/Washington/Moskova)

2- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Hizbullah ve Suriye rejimi güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerde insani durum izleniyor.

(Halep/İdlib/Şam)

3- Rus hava saldırıları nedeniyle Halep'in kuzeyindeki bölgelerden Türkiye sınırına göç eden Suriyelilerin durumu ile Tel Rıfat'ta, terör örgütü PYD'nin ilerleyişi ve muhaliflerle arasındaki çatışmalar takip ediliyor.

(Halep)

4- İsrail ile Filistinliler arasındaki gerginlikle ilgili gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

5- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİDhedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

6- Suudi Arabistan öncülüğünde başlaması planlanan; Ürdün, Sudan, BAE, Yemen, Pakistan’ın da katılacağı "Kuzey Yıldırımı" askeri tatbikatı ile ilgili gelişmeler izleniyor.

(Riyad)
EKONOMİ

1- TÜİK, şubat ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksini açıklayacak.
(Ankara/10.00)

GÜNCEL

1- Ankara'da TSK personelini taşıyan servis araçlarına yönelik terör saldırısı nedeniyle, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Yargıtay başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeleri patlamanın yaşandığı yere karanfil bırakacak.

(Ankara/11.00)

AA