Advertisement

(16:35'te güncellendi)

Altın, yatırımcıların 1980'den bu yana metalin yaptığı en iyi yıl başlangıcının biraz hızlı ve abartılı olduğu yolundaki endişelerine bağlı olarak, son beş haftanın ilk haftalık kaybına yöneldi.

Spot altın bu hafta yüzde 0.7düşerek, Londra saati ile 13:16'da ons başına 1,229.18 dolara geriledi. Düşüş, altının 11 Şubat'ta son bir yılın en yüksek seviyesini görmesinin ardından gerçekleşti. Altın traderları ve analistleri, Bloomberg'in anket sonuçlarının gösterdiği üzere, son yedi haftada ilk kez düşüş beklentisine döndü.

Londra'da Natixis SA analisti Bernard Dahdah, "Altının fiyatı çok hızlı ve çok keskin yükseldi," dedi ve "Önümüzdeki iki üç haftada, bir miktar düzeltme olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Altın bu yıl, ekonomiye yönelik risklerin artmasından dolayı Fed'in faiz artırımına ilişkin beklentilerin zayıflaması ve tüm dünyada hisse senetlerinin düşmesinin ardından metale gelen değer koruma amaçlı alımların etkisiyle yüzde 16 yükseldi. Asya ve Avrupa hisse senetleri Cuma günü değer kaybederken, ham petrol fiyatarı geri çekildi.

Bloomberg'in sıralamasına göre en doğru altın tahminini yapan Oversea-Chinese Banking Corp.'un ekonomisti Barnabas Gan, bu yıl için altın fiyat tahminlerini yükseltse dahi, metaldeki son yükselişlere şüpheli yaklaşıyor. Gan, bu yıl için altın tahminini ons başına 1,000 dolar ila 1,150 dolar olarak açıkladı ve ancak bu bant mevcut seviyelerin altında. Gan geçen yılın sonunda altın için 950 dolar tahmininde bulunmuştu.

Güney Afrika'da Johannesburg Borsasında işlem gören madencilik şirketlerini içeren beş üyeli FTSE/JSE Afrika Altın Endeksi, zayıf randın lokal maliyetleri düşürmesinin etkisi ile, yüzde 7 arttı ve bu hafta ilk kez yükseldi.

Altın destekli exchange traded fonlaındaki E(TF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Perşembe günü itibariyle yükselişini altıncı güne çıkararak, Mayıs ayınan bu yana en yüksek seviyesi olan 1,615.4 tona ulaştı.

Altın Cuma günü yüzde 0.2 düştü. Spot gümüş ve palladyum yüzde 0.2 yükselirken, platin yüzde 0.1 prim yaptı.

(16:35'te güncellendi)