Advertisement

(17:00'de güncellendi)

Tüm dünyada hisse senetleri, petrol fiyatlarının son üç günde ilk defa düşmesi ve buna bağlı olarak, bu yıl emtia grubunda görülen satış dalgasının hafiflediğine ilişkin iyimserliğin azalmasının etkisi ile, haftalık kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm ülkeler Dünya Endeksi son altı günde ilk kez geriledi ve petrol üreticilerinin rekor düzeydeki küresel arz fazlasını azaltmaya yönelik adım atabileceğine ilişkin işaretlerle desteklenen ralliyi sona erdirdi. Enerji fiyatlarında Cuma günü görülen düşüşler, sanayi metalleirindeki yükselişlere karşın, Bloomberg Emtia Endeksi'ni aşağıya çekti. ABD Hazine tahvilleri, ABD'de gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları endeksinin 2011'den bu yana en hızlı artışını göstermesi ve Fed'in enflasyonun hedef seviyesine doğru yükseleceği görüşünü desteklemesinin ardından değer kaybderken, dolar güç kazandı. Sterlin, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Avrupa Birliği liderleri ile ülkesinin AB üyeliği konusunu görüşmesi ile birlikte düştü.

ABN Amro Bank NV'nin varlık yönetim birimi şef yatırım yetkilisi Didier Duret, "Petrol, Döviz, spreadler ve hisse senetlerinde inişli çıkışlı bir istikrar var," dedi ve" Enerji fiyatları, piyasanın psikolojisini hareketlendirdi" şeklinde görüş bildirdi.

Emtia grubu bu hafta, dünyanın en büyük iki petrol üreticisi Suudi Arabistan ve Rusya'nın Salı günü petrol üretimini rekor seviyeler yakınında dondurma kararı almasına karşın düştü. İran'ın politikasına yakın bir kaynak, İran'ın üretimi dondurma kararına destek olacağını, ancak ülkenin bunun arz fazlasını gidermeye yeteceğini düşünmediğini kaydetti. 1.4 trilyon dolarlık varlığı yöneten para yöneticisi Capital Group Cos., yavaşlayan küresel ekonomi ve merkez bankalarının politikalarına ilişkin belirsizlikle birlikte, volatilitenin yüksek kalmasını beklediğimi kaydetti.

Los Angeles'ta Wedbush Securities Inc. hisse senedi işlemleri idari direktörü Michael james, "Petrol piyasasında yön ve beklenti, hisse senedi piyasalarında olanlar ile sıkı bir korelasyon içinde," dedi ve "Geçen hafta piyasa aşırı satımdaydı ve bir araya geldiğinde oldukça güçlü bir açık pozisyon kapama alımları getirebilecek bir dizi olay vardı. Geçen hafta satışlar biraz ileri gitti. Bu aşırı satım seviyelerinden oldukça sağlam bir sıçrama oldu ve şimdi aşırı alım bölgesindeyiz" şeklinde görüş bildirdi.

Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) New York saati ile 09:38'de yüzde 0.6 aşağıda seyrediyordu.

(17:00'de güncellendi)