Advertisement

Küresel hisse senetlerindeki olumsuz tablo henüz mevcut değilken, geçtiğimiz yıl 9 milyar dolarlık bir fonun yöneticisi oan Hamish Douglass dikkatli davranmaya başlamak gerektiğine karar vermişti. Douglass, kararını değiştirmek için henüz ikna olmuş değil.

Magellan Global Equity Fonu geçtiğimiz beş yıl boyunca benzer fonların yüzde 99'unun üzerinde performans sağlayan Hamish Douglass, hisse senedi piyasalarında olabilecek sert bir düşüşe tedbir olarak, varlıklarındaki nakit miktarını Nisan ayına kadar yüzde 14'e çıkarmıştı. Douglass, tehlikenin yaklaştığını 2014 yılı ortalarında sezmişti. Magellan Financial Group Ltd.'nin CEO'su şu anda fonunun yaklaşık yüzde 16'sını nakitte tutuyor. Bu oran 2009'dan bu yana zirve seviyede olmakla birlikte, fon yöneticisinin yakın zamanda hisse senetlerinde alım yapmak gibi bir niyeti de bulunmuyor.

47 yaşındaki Douglass, Sydney'de “Nakit pozisyonumuzu korumaktan gayet mutluyuz. Hamlelerimizin çoğunu bu kargaşa başlamadan önce yapmıştık” dedi.

5.4 milyar dolar değerinde Magellan Global Equity Fonu, Douglass yönetimindeki 9.1 milyar dolarlık fonların en büyük parçasını oluşturuyor. Magellan ise 27.8 milyar dolarlık fonun yönetiminden sorumlu bulunuyor.