Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, petrol fiyatlarının yeniden düşmesiyle birlikte, üç haftanın ilk haftalık kazancını daraltırken, para birimleri değer kaybetti. Malezya ringgiti üçüncü haftaya taşıdığı kaybını genişletti..

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Amerika'da petrolün varil fiyatının 31 doların altına inmesiyle, bu hafta ilk kez düştü. Endonezya bankaları, yetkililerin faiz oranlarında indirime gitmeyi planlamalarıyla düştü. Güney Kore wonu politika yapıcıların volatiliteyi durdurmak için hazır olduklarına dair işaret vermeleriyle kayıplarını dengelerken, ringgit gelişen piyasa para birimleri içinde en hızlı düşüşü kaydeden para oldu. Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri Nisan'dan bu yana gerçekleşen en iyi haftalık kazancını azalttı.

Bu hafta petrol, hisse senetlerinin ve para birimlerinin yükselişine yardım ederken, yatırımcılar, Çinîn ekonomik göstergeleriyle birlikte, emtiada dünya çapında görülen arz fazlasıyla ilgili gelişmeleri izliyorlar. Beijing'de, politika yapıcılar, ihracatın düştüğünü ve enflasyondaki iyileşmeyi gösteren verinin ardından ekonomiyi canlandırmak için alınacak tedbirleri hızlandırdılar. Fed'in son toplantısına ait tutanaklar, yetkililerin volatilitenin küresel finans piyasalarına ve faiz oranı görünümüne yönelik etkilerininden endişe duyduğunu gösterdi.

Kuala Lumpur'da Philip Capital Management Bhd.'den Ang Kok Heng, "Bu hafta sanırım petrol fiyatlarındaki toparlanma beklentilere yardımcı oldu. Çin piyasalarındaki volatilite de dahil olmak üzere hala bazı şeyler yatırımcıları endişelendiriyor. Çin piyasası daha yerel olmasına rağmen bir çok yatırımcı hala onların yatırım stratejilerini izliyor" dedi.


MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi,Hong Kong'da 13.28'de yüzde 0.5 düşerek 742.37 seviyesine geldi ve haftalık kazancını yüzde 4.4 daralttı. Endeskteki 10 endüstri grubunun tamamı finans ve teknoloji şirketlerinin öncülüğünde düştü.