Advertisement

Çok fazla enflasyon, en azından kısa bir süre için, Avrupa Merkez Bankası (AMB) için olumlu bir durum olabilir.

Avrupa Merkez Bankası'nın 21 Ocak'ta gerçekleştirilen son politika toplantısına ilişkin resmi bir rapora göre en az bir politika yapıcı, yaklaşık üç yıl boyunca altında kalınmasının ardından AMB'nin yüzde 2'nin hafif altındaki enflasyon hedefinin “sınırlı bir süre için” üzerine çıkılması “mantıklı” olacağını düşünüyor.

Raporda yer alan söz konusu ifade, Yönetim Konseyi'nin diğer üyeleri tarafından paylaşılıp paylaşılmadığı konusunda bir bilgi yer almamasıyla birlikte, fiyatlar üzerindeki baskının zayıf kalması nedeniyle belirsiz bir konu olarak kalıyor. Politika yapıcıların politika araçlarını genişleterek teşviği güçlendirmek için eksi faiz ve varlık alımları gibi yeni yollar aradığı bir dönemde faiz hedefinin aşılması durumunda, yeni bir tartışmanın başlayacağını işaret edecek.

Londra'da BNP Paribas Invesment Partners kıdemli ekonomisti Richard Barwell, “Eylemler kadar sözler de bir o kadar önemlidir. AMB'nin sorunlarının cevabı, bu sözlerin kesin hamlelerle desteklendiği desteklenmediğinde yatıyor. Daha fazlasını ortaya koymalılar” dedi.