Advertisement

Turkcell CEO'su Kaan Terzioğlu, "5G'ye hazırlanıyoruz, uluslararası kurumlarla işbirliği içindeyiz" dedi.

Terzioğlu, "Ukrayna uluslararası büyümemizde öncü olacak. Turkcell olarak geçen yıl yüzde 6 büyüdük. Kârlılığımız geçen yıl yüzde 33 civarında arttı" dedi.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "2015, Turkcell tarihinde ilk kez 3 yıllık hedeflerimizi ortaya koyduğumuz ve bu hedeflere ulaşmak için cesur adımlar attığımız bir yıl oldu. Yılı her çeyrek artan bir performans ile tüm hedeflerimize ulaşarak başarıyla tamamladık" dedi.

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu'nun, şirketin finansal sonuçlarını açıkladığı toplantıda, Turkcell Türkiye ve Turkcell Grubu'nın 2015 yılı sonu itibarıyla hem gelir hem de faiz, amortisman ve vergi öncesi karda (FAVÖK), tüm zamanların en yüksek sonuçlarına imza attığını ifade etti.

Grup gelirlerinin yüzde 90'ını oluşturan Turkcell Türkiye'nin yüzde 9,5 büyüyerek 11 milyar 481 milyon TL'lik gelire ulaştığını ve yılı yüzde 32,7 FAVÖK marjıyla tamamladığı bilgisini veren Terzioğlu, "Turkcell Grubu ise yüzde 6 büyüme ile 12 milyar 769 milyon TL ciroya ve FAVÖK’ü yüzde 10,1 artışla 4 milyar 141 milyon TL’ye, FAVÖK marjı ise 1,2 puanlık kayda değer bir yükselişle yüzde 32,4’e ulaştı. Proforma Grup net karı ise yüzde 18,3 yükselerek 2 milyar 590 milyon TL'ye ulaşırken, UFRS'ye göre 2 milyar 68 milyon TL olarak gerçekleşti" dedi.

Terzioğlu, bu başarılı sonuçlarda Turkcell’in üstün şebeke deneyiminin etkisiyle artan data ve dijital servis gelirleri itici güç olduğuna dikkati çekti.

Geçen yıl data gelirlerinin yüzde 38,1 büyüyerek 3,5 milyar TL'ye, servis gelirlerinin ise yüzde 38,5 artışla 659 milyon TL'ye ulaştığını kaydeden Terzioğlu, yılın son çeyreğinde aylık abone başına data kullanımının 1,7 GB olduğunu ve Turkcell şebekesindeki akıllı telefon penetrasyonunun yüzde 52'ye çıkarak data kullanımındaki bu artışı desteklediğini söyledi.

Kaan Terzioğlu, şöyle devam etti:

"2015 Turkcell tarihinde ilk kez 3 yıllık hedeflerimizi ortaya koyduğumuz ve bu hedeflere ulaşmak için cesur adımlar attığımız bir yıl oldu. Yılı her çeyrek artan bir performans ile tüm hedeflerimize ulaşarak başarıyla tamamladık. Hissedarlarımıza daha fazla değer yaratmak için öncelikle Turkcell’i entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketi olarak konumlayacak organizasyonel dönüşümü tamamladık. Daha verimli bir bilanço yapısına geçmek amacıyla Ukrayna’daki iştirakimiz lifecell’deki hissedarlık oranımızı yüzde 100'e çıkarttık; iştiraklerimizin borçlarını yeniden yapılandırdık; tüketici finansman şirketimizi kurduk ve aldığımız 3 yatırım yapılabilir seviyede kredi derecelendirme notu ile çok iyi koşullarla yaklaşık 2,9 milyar ABD Doları fon temin ettik. Ayrıca, 4.5G ihalesinde en fazla sayıda frekansı alarak şebeke üstünlüğümüzü pekiştirdik."

"2016’da 4,5G hızıyla fark atarak büyümeyi sürdüreceğiz"

Sektörün nisan ayında 4,5G altyapısını hayata geçirmeye odaklandığına dikkat çeken Terzioğlu, 2016 yılında sektörün en önemli gündeminin 4,5G altyapısını hayata geçirmek olacağını dile getirdi.

Terzioğlu, 4,5G’de Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi ile gelecek yıllarda mobil cihazlarda bin mbps’nin üzerindeki hızları yine ilk kez ve sadece Turkcell'in sunacağını vurguladı.

Bu yıl 4.5G ile entegre bir oyuncu olarak Türkiye telekomünikasyon pazarındaki konumlarını daha da güçlendireceklerini söyleyen Terzioğlu, bu yılın ayrıca üstün şebeke altyapılarına yatırım yapmaya devam edecekleri ve uluslararası alandaki fırsatlarla büyüme stratejilerini destekleyecekleri bir yıl olacağına işaret etti.

Terzioğlu, şunları kaydetti:"

"2015’te yatırımlarımızın gelirlere oranı yüzde 20 oldu. Önümüzdeki 3 senede yatırımlarımızı hızlandırarak 4,5G lisansına ilişkin ödemeler dahil olmak üzere 13 milyar TL daha yatırım yapmayı hedefliyoruz. Başarılarımızdaki katkılarından dolayı tüm takım arkadaşlarımı ve paydaşlarımızı tebrik eder, bu süreçte desteklerinden dolayı Yönetim Kurulu’muza teşekkür ederim. Bu başarı hikâyemizde daima bizimle birlikte olan müşterilerimize de bir kez daha şükranlarımı sunarım.

"6 milyonu aşan BİP, 189 ülkede hizmet veriyor"

Turkcell’in 2015 yılında konsolide ettiği operasyonlarının faaliyet gösterdiği 5 ülkedeki toplam müşteri sayısının 51,4 milyona ulaştığı bilgisini veren Terzioğlu, Türkiye’deki toplam müşteri sayısının ise 35,8 milyon olduğunu ifade etti.

Terzioğlu, sektörde yıl içerisinde faturalı, fiber ve IPTV’de en fazla müşteriyi Turkcell'in kazandığına dikakti çekti.

Faturalı müşteri sayısının 1,4 milyon artarken, sabit tarafta fiber müşteri sayısının ise 164 bin artışla 899 bine yükseldiğini söyleyen Terzioğlu, Turkcell’in toplam sabit müşteri sayısı ise 1,5 milyonu aştığını kaydetti.

Kaan Terzioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Turkcell’in üçlü oyun odağı kapsamında mobil tarafta ses, data ve servislerden her üçünü kullanan müşteri oranı yüzde 14 olurken, sabit tarafta ses, data ve TV kullanan müşteri oranı ise çeyrekte 4 puan artışla yüzde 23 oldu. Yeni iş modelinin kısa zamandaki olumlu etkisiyle artan üçlü teklif oranı ve faturalı bazı sayesinde mobil abone başına aylık gelir (ARPU) geçen yıla göre yüzde 9,1 artarak 25,1 TL olurken, sabit bireysel ARPU dördüncü çeyrekte yüzde 4,6 büyüme ile 50,3 TL'ye ulaştı.

Turkcell’in bölgesel genişleme ve küresel ürün ve çözümler sunma hedefleri doğrultusunda stratejik öneme sahip yenilikçi servislerine yönelik talep hızla artmaya devam etti. Sesli ve görüntülü konuşma hizmeti ile fark yaratan yeni nesil iletişim platformumu BİP’in indirilme sayısı 6,2 milyona ulaştı. Türkiye’nin ardından Almanya, Ukrayna, Belarus ve Kuzey Kıbrıs’ta da lanse edilen BİP, toplamda 189 ülkede indirildi. Türkiye’nin en çok kullanılan bireysel bulut hizmeti olan Akıllı Depo’nun aktif kullanıcı sayısı 1,7 milyonu aşarken, Turkcell Müzik’in indirme sayısı ise yaklaşık 5,4 milyona ulaştı. Goller Cepte takımlarının gollerine ve haberlerine anında ulaşabildikleri servis GollerCepte’yi indirenlerin sayısı ise 1,8 milyona ulaştı. takımlarının gollerini, son dakika haberlerini anında cebine alıyor."

"4,5G uyumlu akıllı projektörle her yerde TV dönemi Turkcell'de olacak"

Kaan Terzioğlu, Turkcell TV Plus ile televizyon izleme deneyimini yeniden tanımlayan Turkcell'in, şimdi de 4,5G teknolojisini destekleyen taşınabilir projektör ile TV izleme keyfini yeni bir boyuta taşıdığını vurguladı.

Bir tablet büyüklüğünde olan ZTE Spro 2 Akıllı Projektör ile artık istenilen yerde üstelik dev ekranda televizyon izlenebileceğini anlatan Terzioğlu, "Sadece Turkcell’lilere özel cihazı alanlar aylık 15GB’lık mobil internet paketinin de sahibi oluyor. 5 inçlik ekranı olan akıllı ve 1280x720 çözünürlükte görüntü yansıtabilen cihaz 4.5G teknolojisini de destekliyor. Turkcell TV Plus, Turkcell Müzik, BiP, Akıllı Depo ve Goller Cepte uygulamaları yüklü halde gelen ZTE Spro 2 Akıllı Projektör 36 aya kadar varan kontrat seçenekleri ile Turkcell İletişim Merkezleri ve www.turkcell.com.tr’den satın alınabiliyor" dedi.

"Turkcell’in finansman şirketi pilot uygulama döneminde günde 1.000 krediye dayandı"

Terzioğlu,Turkcell’in Tüketici Finansman şirketi Turkcell Finansman AŞ'nin 2015'in ağustos ayındaki yönetim kurulu kararının ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) ocak ayı sonunda verdiği izinle İstanbul’daki Bağdat Caddesi, Capitol AVM ve İstiklal Caddesi Pera Turkcell mağazalarında pilot uygulama ile faaliyetlerine başladığını söyledi.

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, bu ay içerisinde İzmir ve Bursa’daki Turkcell mağazalarında esnek ödeme imkanları sunmaya başlayan şirketin 1 Mart itibarıyla tüm Türkiye çapındaki Turkcell mağazalarında hizmet vermeye hazırlandığını ifade etti.

Turkcell Finansman'ın şu ana kadar pilot uygulama aşamasında 16 günde toplam 6 bin 320 kredi ile 8,2 milyon TL'lik bir portföye ulaştığını belirten Terzioğlu, şunları söyledi:

"Turkcell yeni yıl ile birlikte çalışanları için yepyeni bir yaklaşımla ele aldığı uzun vadeli bir teşvik planını hayata geçirerek, sektördeki ilkler arasında yerini alıyor. 'Turkcell Uzun Vadeli Teşvik Planı' uygulaması, Turkcell’in hissedarları ile ortak menfaat oluşturmak, 3 yıllık stratejik hedeflerine odaklanarak sürdürülebilir başarısını desteklemek ve yetenekli çalışanları elde tutmak amacı ile geliştirildi.

Bu teşvik planı ile toplam hissedar getirisine ve BİST ve gelişen pazarlarda benzer şirketlerin performansına göre Turkcell’in göreceli performansına odaklanılacak ve bu performans göstergelerine göre başarı ödüllendirilecek. Uzun Vadeli Teşvik Planı tüm Turkcell Grup Şirketleri üst yönetim, direktör ve potansiyeli yüksek yöneticileri kapsayacak. Turkcell yıllık performans primine ek olarak sürdürülebilir başarıyı desteklemek amacı ile uzun vadeli teşvik planından elde edilecek ödül tutarını 3 yıllık ödeme planı ile çalışanlarına dağıtacak."

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, fiberin Türkiye'nin konusu olduğunu belirterek, "Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için dünyadaki örneklerinde olduğu gibi fiber altyapısına yatırım yapmalıdır. Bütün bu yatırımları operatörlerin hepsi ayrı yapar ve hayata geçirirse Türkiye'nin kaynakları israf olur" dedi.

Turkcell'in 2015 finansal sonuçlarının açıklandığı toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Terzioğlu, fiber altyapı hizmetlerinde ortaklık kurulmasına yönelik bir soruya, "Fiber Türkiye'nin konusudur. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için dünyadaki örneklerinde olduğu gibi fiber altyapısına yatırım yapmalıdır. Biz bütün planlarımızı buna göre yaptık ve buna hazırız. Ancak bütün bu yatırımları operatörlerin hepsi ayrı yapar ve hayata geçirirse Türkiye'nin kaynakları israf olur. Kaynak israfı yapmamamız lazım. Üçe beş bakmamak ve küçük hesaplara girmemek lazım. Türkiye için bir seferberlik ihtiyacı var. Buna katkıda bulunmak için herşeye hazırız" cevabını verdi.

Terzioğlu, nasıl kentsel dönüşüm için yasa çıkarıldıysa, dijital dönüşüm için de bu seferberlik yasasının çıkarılması gerektiğine dikkati çekti.

4,5G'nin Türkiye'yi kapsamasına ilişkin soru üzerine Terzioğlu, "Tüm Türkiye'yi kapsamamız zaman alacak. 1 Nisan itibariyle 81 ilde sinyal vererek başlayacağız. Yıl sonuna kadar 5 bine yakın baz istasyonunu hayata geçirmiş oluruz" değerlendirmesini yaptı.

"Fintur" şirketinin satışına yönelik soru üzerine Terzioğlu, şunları kaydetti:

"TeliaSonera ile çok yakın ve son derece verimli çalışıyoruz. Fintur'un yüzde 42'si bizim, yüzde 58'i TeliaSonera'nın. Onlar değişik nedenlerden dolayı Orta Asya pazarından çıkmak istiyor. Biz bunu saygıyla karşılıyoruz. Fintur'un tamamını almak üzere niyetimiz olduğunu beyan ettik. Eğer doğru bir fiyatta anlaşabilirsek, tamamını almaya hazırız. Bu pazarlarda daha çok yatırım yapmanın doğru olduğunu düşünüyoruz. Eğer doğru fiyatta anlaşamazsak, daha başka bir oyuncu daha yüksek bir para verirse ve biz o fiyatı beğenirsek biz de satıp çıkabiliriz. Amacımız hissedarlarımıza en doğru değeri yaratmak."

Kaan Terzioğlu, İran pazarına ilişkin bir soruya, "İran geçmişte kötü deneyim yaşadığımız bir pazar. İran'a küsmek gibi bir durumumuz yok. İran büyük bir pazar ve dünya ile entegre olma sürecinde.İran pazarı ile ilgileniyoruz ve fırsatları da değerlendiriyoruz" dedi.

"Temettü politikamızda değişiklik yok"

Ses gelirinin cirodaki payının düşmesine ilişkin bir soruya Terzioğlu, "Sesin gelirlerimizdeki payı geçen yıl son çeyrekte ilk defa yüzde 50'nin altına indi. Bunu çok olumlu olarak karşılıyorum. Ses, müşterilerimizin mobil tarafta en dar kapsamlı hizmet alanı. Ses müşterisi bizden alabildiği en küçük hizmeti alıyor. Ses gelirlerimizin zaman içinde küçülmesi son derece doğal. Ses gelirlerinde küçülmenin gelecek her yıl yüzde 5-7 civarında olmasının doğal olduğu kabul ediliyor" şeklinde cevap verdi.

Hisse geri alımı ve temettü politikasına yönelik sorular üzerine Kaan Terzioğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dünya klasmanındaki şirketlerin elinde hangi araçlar varsa, firmayı efektif yönetme adına, bizim de elimizde aynı araçların olması gerekiyor. Dolayısıyla hisse geri alımı da bu araçlardan bir tanesidir. Bu iznin genel kurul tarafından verilmesi de süreçler açısından doğru olanı. Bu hakla beraber hisselerimizi alıp tutmak, trade etmek ya da aldığımız hisselerle birlikte uzun vadeli teşvik programlarını desteklemek gibi lider şirketlerin uyguladığı metodları uygulama şansına ulaşacağımızı düşünüyorum. Temettü politikamızda bir değişiklik yok. Temettüye ilişki genel kurulumuzda öneride bulunacağız. Genel kurulumuzun da vereceği kararı mart ayı sonunda göreceğiz."