Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı'nın geçtiğimiz ay bankaların tuttuğu bazı fazla rezervlerden ücret alma kararı Avrupa Merkez Bankası'nın benzer bir karar almasından yaklaşık 1.5 yıl sonra geldi. Böylece dünya ekonomisinin yaklaşık dörtte biri negatif faiz bölgesine girmiş oldu.

Oysa, Bloomberg'in derlediği ankete katılan ekonomistlerin sadece yüzde 27'si zayıf seyreden enflasyonu destekleme konusunda negatif faiz oranının Kuroda'ya yardımcı olabileceğini düşünüyor. Ankete katılan ekonomistlerin yüzde 42'si euro bölgesinde negatif faiz politikasının başarılı olduğuna inanıyor. Negatif faiz stratejisinin tüketici fiyatlarını destekleyici etki de yaratacak şekilde para birimini zayıflatabildiği görülse de bu zayıflamanın ne kadar süreceği ve negatif faiz stratejisinin istenmeyen etkilerinin ortaya çıkma olasılığına dair spekülasyonların sesi giderek yükseliyor.

Frankfurt'ta DekaBank kıdemli ekonomisti Kristian Toedtmann, "Giderek daha fazla merkez bankasının negatif faiz politikası uyguluyor olmasıyla, bu araç giderek daha etkisiz hale geliyor. Bütün para birimleri aynı anda değer kaybedemez. Sonuçta negatif faiz stratejisinin aşırı kullanımı ve bunun yaratacağı tehlikeli yan etkilerle karşılaşabiliriz." dedi.