Advertisement

Çin hisse senetleri, düzenleyici kurumda gerçekleştirilen yönetim değişikliği ardından dünyanın ikinci büyük hisse senedi piyasasını canlandıracak adımlar atılacağına ilişkin beklentilerin etkisiyle yükselerek haftalık kazancını genişletti.

Şanghay Bileşik Endeksi, yerel saat ile 13:02'de emtia üreticileri ve enerji şirketleri öncülüğünde yüzde 2.2 yükselerek 2,921.83 puan oldu. Gösterge endeks, geçtiğimiz hafta yüzde 3.5 artarak iki ayın en güçlü haftalık yükselişini gerçekleştirdi. Gayrimenkul geliştiricilerinin hisseleri, hükümetin konut işlemlerinde verginin azaltılacağı yönündeki açıklaması ardından yükseldi. Hang Seng China Enterprises Endeksi üç haftanın zirvesine yükseldi.

Liu Shiyu'nun Çin'de düzenleyici kurum CSRC'nin başkanlığına getirilmesi, dünyanın ikinci büyük hisse senedi piyasasında, eski başkan Xiao Gang'ın eleştirilmesinde etkili olan çöküşün geride kaldığına ilişkin beklentileri güçlendirdi. Liu daha önce Agricultural Bank of China Ltd. başkanlığı ve Çin Merkez Bankası (PBOC) başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu. Görev değişimi, komünist liderlerin haftaya bir araya gelerek yeni beş yıllık planı uygulamaya koyması öncesi gerçekleşti.

Hong Kong'da Bocom International Holdings Co. hisse senedi stratejisti Hao Hong, “Genel görüş, görev değişikliğinin piyasa için olumlu bir gelişme olduğu yönünde. Piyasa, yeni başkandan zamanla daha fazla destek bekleyecektir” dedi.