Advertisement

(15:40'da güncellendi)

Sterlin, iktidar partisinde İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda ayrılıkların birlikten çıış riskini artırmasıyla değer kaybetti. Küresel hisse senetleri yükselirken Dubai hisseleri, petrol fiyatlarının yükselmesi ve sanayi metallerinin değerlenmesiyle boğa piyasasına girdi.

İngiltere parası, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'ın İngiltere'nin AB'den çıkışını desteklemek için ampanya yürüteceğini açıklaması ardından yedi yılın en sert düşüşünü kaydetti. Tartışma, küresel piyasalarda etkili olmadı. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi 4 Şubat'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Petrol, Cuma gükü kayıplarınıgeri aldı ve demir cevheri ton başına 50 doların üzerine tırmandı. Çin'de sermaye piyasası düzenleyici kurum olan CSRC başkanlığında haftasonu değişkliğe gidilmiş olması, Şanghay ve Hong Kong hisselerini destekledi. Hazine tahvilleri, altın ve yen düştü.

Londra'da Credit Agricole SA'nın kurumsal ve yatırım bankacılığı birimi yöneticilerinden Valentin Marinov, “Muhafazakar Parti'nin önemli üyelerinin İngiltere'nin AB'den çıkışını destekleyeceklerine yönünde yaptıkları açıklamalar, Brexit riskine ilişkin yatırımcı endişelerini artırdı” dedi.

Sterlin, Londra saatiyle 12:05'te yüzde 1.2 düştü ve dolar karşısında 1.4102 seviyesine gerileyerek Mart 2009'dan bu yana görülen en sert düşüşü gerçekleştirdi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.4 arttı ve MSCI Tüm Ülkeelr Dünya Endeksi yüzde 0.3 arttı. Bakır onz başına 4,701 dolar oldu.

(15:40'da güncellendi)