Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri petrol fiyatlarındaki sıçrama ve Çin'de piyasa düzenleme kurulununun yeni başkanın dünyanın en büyük ikinci hisse senedi piyasasınını destekleyecek tedbirler alacağına dair beklentilerle, haftalık yükselişini genişletti. Endonezya rupisi değer kazandı.

Çin'de Şanghay Birleşik Endeksi bir ayın yükseğine yöneldi ve China Life Insurance Co., Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti. Hindistan'da enerji hisseleri, Reliance Industries Ltd. 'nin öncülüğünde yükseldi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, geçen hafta yüzde 4.2 yükselişin ardından 50 günlük ortalamasına doğru tırmandı. Rupi, Endonezya Merkez Bankası'ndan bir yetkilinin, bankalara uygulanan zorunlu karşılık faizindeki indirimin ekonomik büyüme için 165 trilyon rupilik (12.3 milyar dolar) bir kaynak sağlayacağını kaydetmesinin ardından yükseldi.

 Gelişen piyasa hisseleri, petrol fiyatlarındaki sıçrama ve Çin'deki rallinin riskli varlıklara olan talebi canlandırmasıyla, yeniden yükselmeye başladı ve son altı günde beşinci kez yukarı yönde hareket etti. Agricultural Bank of China Ltd'nin önceki başkanı, Xiao Gang'den Çin menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu başkanlığını devraldı. Xiao, Ocak ayında küresel hisse senetlerinin değerinde 5 trilyon dolar kadar erime yaratan sarsıntıların ardından Cumartesi günü görevden alındı. Brent petrolü, Nijerya'nın " bazı ülkeler üretimlerini zirve seviyesinde tutmalı" açıklamasına rağmen, Rusya'nın üretimi dondurmaya ilişkin görüşmelerin 1 Mart'ta yapılacağını kaydetmesinin ardıondan yükseldi.

Jakarta'dan Panin Asset Management'dan Indra Mawira, "Çin küresel yatırımcılar için kritik bir piyasa, bu yüzden bu atama hükümet tarafından daha şeffaf bir piyasa yaratmak için bir hareket olarak görüldü. Ben bu aşamada ihtiyatlı olurdum" dedi ve " Eğer piyasada düzeltme hareketleri görülürse, pozisyonları artırmaya devam edeceğim" şeklinde konuştu.

MSCI Hong Kong saati ile 12.42'de yüzde 0.3 yükselerek 743.31 seviyesine geldi.

Malezya ringgiti ve Hindistan rupisi yüzde 0.1 değer kaybederken, Endonezya rupisi yüzde 0.5 değer kazanarak kazançlarını üçüncü güne taşıdı.