Advertisement

Ekonomik büyüklüğü milyonlarca euro ile ölçülen Türk futbolunda dün gece oynanan Galatasaray-Trabzonspor maçı uzun yıllar unutulmayacak bir olaya sahne oldu. Trabzonsporlu futbolcu Salih Dursun'un Galatasaray maçında hakem Deniz Ateş Bitnel'e gösterdiği kırmızı kart dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

Dünya basını dün geceye damgasını vuran "kırmızı kartı" manşetlerine taşıdı.

İNGİLTERE

İngiliz Gazetesi The Sun'ın Salih Dursun'un kırmızı kartı ile ilgili başlığı , "Türk futbolunda kaos" şeklinde oldu. BBC ise, Salih Dursun'un yapmış olduğu bu sıra dışı protesto için, "Trabzonsporlu Salih Dursun, hakeme kırmızı kart gösterdi" başlığını kullandı.

Daily Mail de, Salih'in bu hareketinin, 1995 yılında İngilizlerin efsane oyuncularından Paul Gascoigne'nin hakem Dougie Smith'e gösterdiği sarı kartı hatırlattığı ifade edilerek, "Salih Dursun, Gascoigne kadar şanslı değildi" yorumunda bulunuldu.

ABD

Sports Illustrated, "Salih Dursun'un, hakem Bitnel'e kırmızı kart gösterdikten sonra eliyle "dışarı" işareti" yaptığını yazdı.

SB Nation haber kanalı da "Oyuncunun hakeme kırmızı kart göstermesiyle Türk futbol maçı kaosa sürüklendi" başlığını kullandı.

CBS Sports da "Kızgın oyuncu hakeme kırmızı kart gösterdi" başlığı verdiği haberde, "Türk futbolu bize uzun süre unutamayacağımız ilginç bir an yaşattı" ifadelerini kullandı. Dursun'un kırmızı kartı gösterdiği anın fotoğraf ve görüntülerine de internet sitesindeki haberde yer verildi.

İSPANYA

İspanya'dan Marca Gazetesi, Salih Dursun'un hakeme gösterdiği kırmızı kartı, "Hakeme kırmızı gösteren oyuncu atıldı" şeklinde verdi. Marca, Salih Dursun'un bu kareketi kaemin kararlarıyla "dalga geçmek için" yaptığını yazdı.

ALMANYA

Bild gazetesi, sport1.de, Sport Bild, Focus dergilerinin internet siteleri, Lukas Podolski'nin forma giydiği Galatasaray ile Trabzonspor karşılaşmasında yaşanan olayı okuyucularına aktardı.

Haberlerde Podolski'nin takımı Galatasaray'ın 7 kişi kalan Trabzonspor'u yendiği ifade edilerek, maçta Salih Dursun'un hakeme kırmızı kart göstermesi maçın en ilginç anı olarak nitelendirildi.

Bild gazetesi ''Türk profesyonel futbolcu hakeme kırmızı kart gösterdi'' başlığını kullanırken Focus ise "Poldi ve Galatasaray yedi kişiye karşı kazandılar'' başlığını kullandı.

Sport1.de adlı spor sitesindeki haberde de maçta Salih Dursun'un hakeme kırmızı kart gösterdiği anın görüntüleri verildi. Haberde Salih Dursun'un hakeme kırmızı kart göstermesine rağmen kendisinin de kırmızı kart ile oyun dışı kalmaktan kurtulamadığı ifade edildi.

Sport Bild dergisinin internet sitesindeki haber de ise Salih Dursun'un hakem Deniz Ateş Bitnel'e kırmızı kart gösterdiği anın fotoğraf ve görüntülerine yer verildi.

İSVEÇ

Spor Toto Süper Lig'de Galatasaray ile Trabzonspor arasında oynanan maçta bordo-mavili oyuncu Salih Dursun'un yere düşen kırmızı kartı alarak hakem Deniz Ateş Bitnel'e göstermesi İsveç'te gecenin konusu oldu.
İsveç'in önde gelen gazetelerinden Aftonbaldet, ''Erkan Zengin'in gol attığı maçta kaos çıktı'' başlığını kullanırken, haberde ''Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında Galatasaray'ın Trabzonspor'u 2-1 mağlup ettiği maçta 4 Trabzonlu futbolcuya kırmızı kart gösteren hakem Deniz Ateş Bitnel geceye damgasını vurdu. Trabzonsporlu futbolcu Salih Dursun'un, hakemin elinden kırmızı kartı alarak Bitnel'e göstermesi de maçla ilgili en çok konuşulan olaylardan biri oldu'' şeklinde ifadelere yer verdi.

Expressen gazetesinde de ''Erkan kaosun ortasında kaldı'' başlığı kullanılan haberde, Trabzonspor'un Erkan Zengin'in golüyle mutlu başladığını ve hakemin gösterdiği 4 kırmızı kartla maçın skandala döndüğünü yazdı. Salih Dursun'un hakem Deniz Ateş Bitnel'e gösterdiği kırmızı kartın da tüm maçın önüne geçtiği belirtilirken, gazetenin internet sitesinden bordo-mavili oyuncunun hakeme gösterdiği kırmızı kartın videosu yayımlandı.
İsveç devlet televizyonu SVT'de ise "Skandal: Zengin'in takım arkadaşı hakemi oyundan attı'' başlığı ile haberi duyururken, Trabzonspor'un oyunu 7 kişiyle tamamlamak zorunda kaldığı ve Salih Dursun'un hakeme kırmızı kart göstererek bir skandala imza attığını belirtti.

İsveç devlet televizyonu SVT'de ise "Skandal: Zengin'in takım arkadaşı hakemi oyundan attı" başlığı ile haberi duyururken, Trabzonspor'un oyunu 7 kişiyle tamamlamak zorunda kaldığı ve Salih Dursun'un hakeme kırmızı kart göstererek bir skandala imza attığını belirtti.

RUSYA

Rusya'dan RFN , "Trabzonsporlu futbolcu hakeme kırmızı kart gösterdi" başlığıyla çıktı.

ÇİN

Çin spor basını, olayı "Türk futbolunda yeni bir sayfa" olarak geçti.

Ifeng Sports, "Orta hakem kırmızı kart gördü, futbol tarihinde yeni bir sayfa açıldı. Türk futbolcu, kırmızı kartı alarak hakeme gösterdi, hakem de kartı geri alıp bu futbolcuya tekrar gösterdi" ifadelerini kullandı.

Sina Sports da "Şok! Hakem kırmızı kart gördü" başlıklı haberinde Salih Dursun'un hakeme kırmızı kart gösterdiği fotoğrafı yayımladı.