Advertisement

(10:40'ta güncellendi)

Petrol, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) küresel arz fazlasının 2017 yılına kadar süreceğini ve kısa vadeli yükselişleri sınırlayabileceğini kaydetmesinin ardından değer kaybetti.

Nisan vadeli petrol kontratları, New York'ta, Mart kontratlarının dün yüzde 6.2 yükselişle vadesini doldurmasının ardından yüzde 2.3 kadar geriledi. IEA, dün açıkladığı orta vadeli raporunda, arz ve talebin gelecek yıl birbirine yaklaşacağını, ancak büyük miktarlara çıkan petrol stoklarının fiyatlardaki toparlanma hızını sınırlayacağını kaydetti. ABD petrol stoklarının, Çarşamba günü açıklanacak olan resmi veriler öncesi Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, seksen yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, yükselişini daha da sürdürmesi bekleniyor.

Melbourne'de IC Ltd. stratejisti Evan Lucas, "Petrol stoklarındaki artış, petrolün uzun bir süre daha düşük kalacağı anlamına geliyor," dedi ve "Arz tarafı büyük engel. Fiyatların ikinci çeyrekte çok hafif yükselmesini, 35 dolara doğru çıkmasını ve bu seviye civarında kalmasını bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Petrol bu yıl, uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardndan İran'ın ihracatı artırmaya hazırlanması ve ABD'de yüksek seyreden petrol stoklarının etkisi ile yaklaşık yüzde 12 düştü. IEA, İran'ın kaybettiği pazar payını geri alabilmek için, önümüzdeki altı yıl boyunca, diğer Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üyelerine nazaran üretim kapasitesini daha fazla artıracağını kaydetti.

Nisan vadeli Batu Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 75 sent kadar düşerek varil başına 32.64 dolara indikten sonra, Hong Kong saati ile 15:50'de 32.70 dolara geldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 26 üzerindeydi. Mart kontratı Pazartesi günü 1.84 dolar yükselerek 31.48 dolar ile 4 Şubat'tan bu yana en yüksek kapanışını yaptı. WTI geçen yıl yüzde 30 kaybetti.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 69 sent ya da yüzde 2 düşerek varil başına 34 dolara indi. Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 1.32 dolar primli işlem gördü.

(10:40'ta güncellendi)