Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, bankanın yönetimini eline almasından yaklaşık üç yıl sonra, daha önce görülmemiş büyüklükteki parasal teşviğin enflasyon hedefine ulaşılmasını sağlayamamasının ardından, para politikasının gücü konusundaki görüşünün değişmekte olduğunun işaretini verdi.

Kuroda, Salı günü parlamentoda yaptığı konuşmada, "Parasal taban, tek başına, enflasyonu ya da enflasyon bekleyişlerini yukarıya çekmeyecektir," dedi ve "Fiyatları enflasyon beklentileri ve parasal genişleme altında arz ve talep arasındaki farkı daraltma yoluyla artırmayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

Kuroda'nın bu açıklamaları, Nisan 2013'te rekor bütüklükteki parasal teşviği başlattığı ve parasal tabandaki genişlemeyi stratejisinin merkezine koyduğu dönemdeki iyimserlikle zıtlıklar gösteriyor. Kuroda, üç yıl nce, bu aracın yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmak için en uygun raç olduğunu ve para politikasının tek başına bu amaca ulaşılmasını sağlayabileceğini söylemişti.

Kuroda bu ay yaptığı açıklamada, hükümetin ekonomiyi güçlendirme konusundaki ilerlemesinden bağımsız olarak, para politikasının bu hedefi tek başına sağlayabileceğğini tekrarladı, ancak parasal cephanesine negatif faiz stratejisini de ekledi.