Advertisement

Topix Endeksi, erken işlemlerdeki kazançlarını silerek Tokyo saatiyle 12:37'de yüzde 0.7 düştü ve 1,290.88 puan oldu. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.5 düşerel 16,031.69 puan oldu. Yen, yatırımcıların Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) parayı daha fazla zayıflatabilme durumunu değerlendirmesiyle, güçlenmeye devam etti.

Tokyo'da Saison Asset Management Co. portföy yöneticisi Tetsuo Seshimo, “BOJ tamamen tıkanmış gibi görünüyor.Yen, rekor düzeydeki geniş para politikasıyla tarihi düşük seviyelerde işlem görüyordu. Şimdi ise şüpheler oluşmaya başlıyor. BOJ'un harekete geçtiğim bir senaryo düşünmek zor” dedi.

Topix Endeksi, 29 Ocak kapanış seviyesine göre yaklaşık yüzde 10 aşağıda bulunuyor. Bazı görüşlere göreyenin, aynı zaman diliminde yüzde 7 yükselmesi, BOJ'un elinde fazla bir seçenek kalmadığını işaret ediyor. Japonya parası, Salı günü yüzde 0.7 deeğr kazanarak dolar karşısında 112.08 seviyesinden işlem gördü.

Sehsimo, “BOJ tarafından benimsenen politikalar aynı anda hem gaza hem de frene basmaya benziyor. Dahaa fazla varlık alımının getireceği fayda, eksi faizlerle dengeleniyor, bir taraftan da faizlerin negatif bölgeye daha fazla itilmesi yatırımcılarda kafa karışıklığına neden oluyor.