Advertisement

Perakende ticaret sektörü güven endeksi şubatta aylık bazda yüzde 2,4, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,3, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 3,5 geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, ocakta 92,53 değerinde olan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi bu ay yüzde 3,5 azalarak 89,24 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe geçen aya göre iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksi yüzde 0,4, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi ise yüzde 8,5 azaldı.

Perakendede güven azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi bu ay yüzde 2,4 azalarak 106,18 değerine geriledi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe geçen aya göre iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 8,8 azaldı, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 2, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi ise yüzde 0,1 artış gösterdi.

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,3 düştü

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi şubatta geçen aya göre yüzde 1,3 azalarak 82,82 değerine geriledi. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe geçen aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 6 azaldı, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,2 arttı.