Advertisement

Sterlin dolar karşısındaki düşüşüne devam ederek, 2010 yılından bu yana görülen en sert kaybını genişletti.

İngiltere parasının Pazartesi günkü değer kaybı, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'ın Haziran ayında gerçekleştirilecek referandumda İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışı için kampanya yürüteceğini açıklaması ardından sterlini yaklaşık yedi yılın düşüğüne getirdi. Sterlin'in yüzde 1.8'lik kaybı 6 Mayıs 2010'dan bu yana görülen en sert düşüş oldu.

Aralarında Peter Dragicevich'inde bulunduğu Commonwealth Bank of Australia stratejistleri, “Geçmişte sterlin, İngiltere'deki politik olaylar öncesinde düşük performans gösterdi. Yaklaşan referandum için de durum farklı olmayacak” dedi.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz artırımı zamanlamasına ilişkin trader beklentileri ertelenirken, İngiltere'nin dünyanın en büyük piyasasını terketme ihtimali endişeleri artırarak, bu yıl sterlinin 10 önemli para karşısında değer kaybetmesine neden oldu. BOE Başkanı Mark Carney, Salı günü kanun yapıcılara İngiltere ekonomisinin görünümüne ve para politikasına ilişkin konuşma yapacak.

Sterlin Londra saatiyle 08:08'de yüzde 0.3 düşerek 1.4108 seviyesine geldi. İngiltere parası Pazartesi günü 1.4058 seviyesine gelerekMart 2009'dan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.