Advertisement

Pazartesi günü pound 2010'dan bu yana en hızlı düşüşü yaşayarak büyük para birimlerindeki düşüşe öncülük ederken, euro, büyümedeki yavaşlama sinyallerinin fiyatlanmasıyla en büyük ikinci düşüşü yaşayan para birimi oldu.

Eurodaki değer kaybına karşı korunma amaçlı opsiyon fiyatı da hızla yükseldi. İngiltere'nin AB'den çıkma potansiyeli ülkenin ticaret hacmine zarar verebilecek olması 23 Haziran'daki referanduma kadar kayıpların artabileceğini gösteriyor.

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc'de ABD baş para birimi stratejisti New York Daragh Maher, "Brexit riski artarsa, euroda da negatif riske sahip oluruz. Bu risk sterlinle aynı boyutta olmaz ama aynı yönde olur. Brexit euro için halen arka planda bir hikaye." dedi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, bölge ekonomisini canlandıracak olması nedeniyle zayıf euroyu hoş karşılayabilir, sistemik bir riskten kaynaklanan bir değer kaybı daha sıkıntılı olabilir. Cenevre'de Banque Pictet & Cie SA ekonomisti Frederik Ducrozet'e göre İngiltere'nin AB'den çıkması bölgenin entegrasyonunu amaçlayan Avrupa projesinin tamamının sorgulanmasına neden olabilir.