Advertisement

Standard Chartered'ın 2015 yılında vergi öncesi zararı 1.5 milyar dolarken, bankanın bir önceki yıl karı 4.2 milyar dolardı. Tek sefere mahsus kalemler dışarıda bırakıldığında, vergi öncesi kar 834 milyon dolar oldu. Bloomberg'in derlediği ankete katılan 20 analistin ortalama beklentisi bankanın 1.37 milyar dolar kar edeceği yönündeydi.

Standard Chartered CEO'su Bill Winters, kendisinden önceki CEO Peter Sands'ın gelişmekte olan piyasalarda gelir taraflı büyüme stratejisinin neden olduğu zararı gidermeye çalışıyor. Eski CEO Sands'ın stratejisi, emtia piyasasındaki çöküş ve Çin'de ekonominin yavaşlamasıyla bankanın kötü kredilerle bocalamasına neden oldu. Haziran'dan bu yana, Winters yatırımcılardan 5.1 milyar dolar sermaye elde etti, temettü politikasını gözden geçirdi ve 2018'e kadar 15,000 çalışanı işten çıkararak 2.9 milyar dolar tasarruf sağlama planını duyurdu. Winters ayrıca, yeniden yapılanma ya da başka bir deyişle 100 milyar dolar riskli varlıktan çıkma arayışını bildirdi.

Standard Chartered hisse senetleri Londra saatiyle 10:20 itibariyle yüzde 6.5 düştü. Banka hisseleri Pazartesi günü yüzde 5.2 yükselerek yıl başından bu yana düşüşü yüzde 23'e indirmişti.