Advertisement

Yen, Çin'de referans yuan kurunun altı haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirmesiyle birlikte güçlenen güvenli liman talebiyle değer kazanırken, gelişmiş ülke paraları Japonya parası karşısında sterlin öncülüğünde zayıfladı.

Yen Pazartesi günkü düşüşün ardından, Topix Endeksi'nin erken işlemlerdeki kazançlarını silerek ekside kapatmasıyla dolar karşısında yükseldi. Altı aylık kontratlara bakıldığında, opsiyon traderlarının yendeki yükseliş beklentilerinin, 2011 yılından bu yana en güçlü düzeyinde geldiği görülüyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) yuan fiksingini yüzde 0.17 indirerek, altıhaftanın en sert değişikliğini gerçekleştirdi. Royal Bank of Canada Asya Döviz strateji birimi yöneticisi Sue Trinh, fiksingin çoğu modelin beklentisinden farklı olduğunu ifade etti.

Trinh, “Yuanı zayıflatmak için doğrudan politika sinyali gibi görünüyor. Eğer bugünkü fiksing bir trendin başlangıcıysa, bizim Çin'in daha esnek bir kura, yani başka bir deyişle daha zayıf bir kura ihtiyaç duyduğu yönündeki görüşümüzü destekliyor demektir” dedi.

Yen, Pazartesi günkü yüzde 0.3'lük değer kaybınnı ardından Londra saatiyle 06:53'te yüzde 0.6 tırmanarak dolar karşısında 112.22 seviyesine tırmandı.