Advertisement

ABD hisse sentleri, son rallinin en güçlüperformans gösteren grubu olan banka hisselerinin hızını kaybetmesi ve Çin ekonomisindeki sıkıntıların küresel büyümeyi olumsuz etkileyebileceği endişeleri ile altı haftanın en yüksek seviyesinden düştü.

Hisse senetlerinde son dönemde görülen rallilere öncülük eden banka hisse senetleri Salı günü, JPMorgan Chase & Co. ve Citigroup Inc.'nin en az yüzde 3.2 gerilemesi ile birlikte değer kaybetti. Petrol fiyatlarındaki düşüşün emtia hisse senetlerinde baskı oluşturması ile birlikte, Freeport-McMoRan Inc. yüzde 8.7 ve Chevron Corp. yüzde 4.4 değer kaybetti. Apple Inc. ve Microsoft Corp. yüzde 2.2'den fazladüşerek teknoloji hisseleriniaşağı çekti.

Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500), yüzde 1.5 tırmanarak 6 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini görmesinden bir gün sonra, yüzde 1.3 düşerek 1,921.27 puandan kapandı. Dow Jones Endeksi 188.88 puan ya da yüzde 1.1 düşerek günü 16,431.78 puandan tamamladı. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1.5 düştü. ABD hisse senedi piyasalarında yaklaşık 7.1 milyar adet hisse el değiştirdi ve bu, üç ayın ortalamasının yaklaşık yüzde 13 altındaydı.

Wells Fargo Funds management LLC şef portföy stratejisti Brian Jacobsen, "Durum, Çin Merkez Bankası'nın yuanın dolar karşısında değer kaybetmesine izin vermesinin ardından aşağı gitmeye başladı," dedi ve "Fed yetkililerinin, Çin ekonomisinin durumunun küresel büyümeyi nasıl etkilediği ve faiz artırımının geleceği konusunda ne düşündüklerini biraz daha açık etmesine ihtiyacımız var" şeklinde görüş bildirdi.

Küresel hisse senedi rallisi bugün, Çin Merkez Bankası'nın yuanın dolar karşısında günlük referans kurunda altı haftanın en büyük düşüşünü yapmasının ve bunun da dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin'eilişkin endişeleri artırmasının ardından durdu. Bu endişe geçen hafta azalmış ve bunun sonucu S&P 500 Endeksi 2016 yılındaki kayıplarının yarısını altı seansta geri almıştı.